لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۴

گزارش: درآمد خانواده های آمريکايی برای دومين سال متوالی ۳ درصد کاهش يافت


گزارش: درآمد خانواده های آمريکايی برای دومين سال متوالی ۳ درصد کاهش يافت
گزارش: درآمد خانواده های آمريکايی برای دومين سال متوالی ۳ درصد کاهش يافت

اداره آمار آمريکا اعلام کرده است که درآمد خانواده های آمريکايی در سال گذشته برای دومين سال متوالی به ميزان سه در صد کاهش يافته است.

از سوی ديگر کنفرانس بورد، يک مؤسسه پژوهشی که درجه اعتماد مردم را به وضعيت اقتصادی اندازه گيری ميکند، اعلام کرد که طی ماه سپتامبر از درجه اعتماد شهروندان آمريکا به اقتصاد کشور بشدت کاسته شده و اين درجه به پايين ترين سطح خود در هفت ماه گذشته، رسيده است.

در همين حال کيس شيلر، يک مؤسسه پژوهشی که نوسانات بازار مسکن را اندازه گيری ميکند، اعلام کرد از قيمت خانه ها در ماه ژوئيه نسبت به ماه پيش از آن، کاسته شده است.

در تحولی ديگر، گوئيدا مانته گا، وزير دارايی برزيل، و هاروهيکو کورودا، رييس بانک توسعه آسيا، و همچنين برخی از تحليل گران برجسته هشدار داده اند که کشورهای بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان بمنظور تقويت اقتصاد و صادرات خود با کاهش ساختگی ارزش واحد ارزی خود، دست به جنگ اقتصادی خطرناکی زده اند.

آنها از کشورهای آسيايی به ويژه از چين خواسته اند که واحد ارزی خود را شناور سازد تا ارزش واحد های ارزی آنها در برابر دلار آمريکا و ين ژاپن، افزايش يابد.

عليرغم آنکه رهبران ۲۰ کشور بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان سال گذشته متعهد شدند تا ارزش واحد ارزی خود را عمداً تنزل ندهند، بسياری از اقتصاددانان اعتقاد دارند که اقتصاد جهانی شاهد گسترش جنگ ارزی کشورهای بزرگ خواهد بود.

در خبری ديگر، مشکلات اقتصادی و اعتصابات کارگری همچنان اروپا را فرا گرفته است.

دو شرکت ارزيابی به ايرلند هشدار داده اند که بدهی سرسام آور آن کشور از درجه توانمندی و اعتبار سيستم مالی اش خواهد کاست. کاهش درجه اعتباری ايرلند دولت آن کشور را تحت فشار خواهد گذاشت تا بودجه سالانه خود را تنزل دهد. اين امر همچنين هزينه دريافت وام برای آن کشور را بشدت افزايش خواهد داد.

در خبری ديگر روز سه شنبه در بروکسل، پايتخت بلژيک، کارکنان برجهای مراقبت هواپيما دست به يک اعتصاب ۲۴ ساعته زدند. به گفته سخنگوی فرودگاه بروکسل، اين اعتصاب دستکم برنامه ورود و خروج ۷۰۰ پرواز را لغو خواهد کرد.

در بخارست، پايتخت کشور رومانی، نيز روز سه شنبه هزاران نفر از کارکنان دولت، از جمله مأمورين پليس، و پرستاران بيمارستانهای دولتی، بعنوان اعتراض به برنامه غيرمحبوب صرفه جويی دولت دست به اعتصاب زدند.

و اين در حاليست که دو اتحاديه بزرگ اسپانيا که بيش از دوميليون و ۴۰۰ هزار نفر کارگر را در عضويت خود دارند، خود را آماده کرده اند تا روز چهارشنبه، امروز، بعنوان اعتراض به برنامه اصلاح قانون کار دولت، دست به يک اعتصاب سراسری بزنند. اصلاح قانون کار دولت مسأله استخدام و اخراج را ارزانتر و سهل تر خواهد ساخت، و سن بازنشستگی کارگران را از ۶۵ به ۶۷ سال، افزايش خواهد داد.

دولت اسپانيا هشدار داده است که اعتصابات تغييری در سياست دولت، ايجاد نخواهد کرد.

اما در بازاهای مالی، بازارهای بورس آمريکا روز سه شنبه کار خود را با افزايش بهای شاخص های عمده سهام، پايان دادند. در اروپا تغييرات ارزش سهام، متفاوت بودند. در همين حال قيمت شاخص های عمده سهام در بازارهای بورس آسيا، تنزل کرد.

روز سه شنبه قيمت طلا بار ديگر افزايش يافت و رکورد بالاترين ارزش خود را شکست. در بازار کالای نيويورک هر اونس طلا به قيمت هزار و سيصد و نه دلار داد و ستد شد، که عمدتاً ناشی از کاهش اعتماد شهروندان آمريکا به اقتصاد اين کشور است.

XS
SM
MD
LG