لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۴۴

گايتنر: نحوه ارائه وام مسکن در آمريکا نياز به اصلاحات اساسی دارد


دولت پرزيدنت اوباما خواستار اصلاحات اساسی در دو مؤسسه عمده وام فدرال مسکن آمريکا -- فنی می و فردی مک -- شده است.

تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا، همراه با سرمايه گذاران و وام دهندگان عمده آمريکا روز سه شنبه در واشنگتن تشکيل جلسه دادند، تا با ارائه طرحها و راهکارهای جديدی، دولت را در تغيير بنيادی اين دو مؤسسه بزرگ مالی فدرال ياری دهند.

وزير خزانه داری آمريکا گفت که نحوه ارائه وام مسکن نياز به اصلاحات اساسی دارد ولی تا بحال توافقی در مورد سيستم جديد حاصل نشده است.

در اروپا، دولت بريتانيا اعلام کرد که در ماه ميلادی گذشته از رشد نرخ تورم در آن کشور کمی کاسته شده است. نرخ تورم در بريتانيا در ماه گذشته سه و يک دهم درصد بود.

جرج آزبورن، وزير دارايی بريتانيا، روز سه شنبه گفت که دولت متبوع وی تلاش ميکند که نرخ بهره های بانکی را همچنان در سطحی پايين نگاهدارد. او تشريح کرد که نرخ پايين بهره موجب رشد اقتصادی در بريتانيا ميشود و همزمان زمينه را برای کاهش هزينه های دولت فراهم ميسازد.

اما در پی آرامش نسبی در عراق، بيش از ۵۵ شرکت چينی بمنظور گسترش روابط تجاری چين با عراق نمايشگاهی از کالاهای مختلف در شهر بصره برپا کرده اند، که با استقبال بازرگانان و شهروندان عراقی روبرو شده است. برگزار کننده نمايشگاه می گويد که برگزاری اين نمايشگاه به مردم جهان نشان ميدهد که در عراق صلح و امنيت برقرار است.

در همين حال در پی پيشی گرفتن اقتصاد چين از ژاپن، مقامات و رسانه های گروهی چين تلاش ميکنند که اين امر را کم اهميت جلوه دهند. سخنگوی وزير بازرگانی چين در يک جلسه مطبوعاتی از خبرنگاران مصراً خواست تا بجای ارزش حجم توليدات داخلی که اکنون معتبرترين معيار اندازه گيری اقتصاد شناخته شده است توجه خود را بيشتر به درآمد سرانه آن کشور معطوف کنند که چين، دومين اقتصاد بزرگ جهان را، در رديف کشورهای درحال رشد قرار ميدهد.

XS
SM
MD
LG