لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

گزارش: وزارت بازرگانی آمريکا خبر از کاهش رشد اقتصادی آمريکا ميدهد


مدير عامل شرکت بورس جمهوری اسلامی ايران ميگويد تحريم های موجود عليه ايران هيچ صدمه ای به رشد فراينده ارزش کل معاملات سهام در بازارهای بورس ايران نرسانده است.

در پی مخالفت قانونگذاران حزب جمهوری خواه آمريکا با تصويب لايحه ۳۰ ميليارد دلاری وام به صاحبان مشاغل، که دو سوم نيروی کار بازار مشاغل را در استخدام خود دارند، پرزيدنت باراک اوباما در نطق راديويی و اينترنتی هفتگی خود که در هنگام بازديد از کارخانه اتومبيل سازی جنرال موتورز در ايالت ميشيگان آمريکا ايراد کرد، جمهوريخواهان را متهم به گروگان گرفتن سياسی صاحبان مشاغل کرد.

پرزيدنت اوباما از رهبران حزب جمهورخواه خواست دست از فيلی باستر، يعنی اقداماتی که به منظور جلوگيری و يا تاخير در تصويب يک لايحه صورت ميگيرد بردارند، و اجازه دهند که اين لايحه هرچه زودتر به رأی گذاشته شود.

در همين حال با توجه به افزايش واردات و کاهش ميزان مصرف، وزارت بازرگانی آمريکا خبر از کاهش رشد اقتصادی آمريکا را در سه ماهه دوم سال جاری ميدهد و ميزان محبوبيت پرزيدنت اوباما در اداره اقتصاد کشور همچنان به سير نزولی خود ادامه ميدهد.

نتايج بدست آمده از يک نظر سنجی که از ۵۷ اقتصاددان انجام شده است نشان ميدهد که در ماه ميلادی گذشته بر شمار بيکاران آمريکا افزوده شده است. در همين رابطه، گرين اسپن، رييس سابق بانک مرکزی آمريکا، هشدار داد که وقفه ای در بازسازی اقتصادی آمريکا پديد آمده و چنانچه قيمت مسکن همچنان به سير نزولی خود ادامه دهد خطر يک پس بحران، و يا بحران مجدد اقتصادی وجود خواهد داشت.

در اروپا، اتحاديه های کارگری يونان روز يکشنبه به اعتصاب هفت روزه رانندگان کاميون پايان دادند و بار ديگر مذاکرات خود با دولت را از سر گرفتند. تحليل گران پايان اعتصاب رانندگان کاميون را يک پيروزی برای دولت يونان خواندند که تلاش ميکند اقتصاد آن کشور را از رکود نجات دهد.

در آسيا، يی گنگ، معاون بانک مرکزی و رئيس اداره مبادلات ارزی چين گفت که اقتصاد آن کشور از ژاپن پيشی گرفته است و چين بعنوان دومين اقتصاد بزرگ جهان در آمده است. ژاپن حدود ۴۰ سال است که بعنوان دومين اقتصاد بزرگ جهان شناخته شده است. هنوز روشن نيست که اظهارنظر آقای لی بر اساس ارزش حجم توليدات داخلی و يا ميزان قدرت خريد مردم برآورد شده است. در اينجا همچنين لازم به يادآوريست که اظهار نظر آقای يی بعنوان اظهارنظر رسمی دولت چين محسوب نميشود.

و اما در ايران، دکتر حسن قاليباف اصل، مدير عامل شرکت بورس ميگويد که تحريم های متعدد عليه جمهوری اسلامی ايران هيچ تأثيری بر رشد فراينده ارزش کل معاملات سهام نگذاشته است. مدير عامل شرکت بورس جمهوری اسلامی ايران اظهار داشت که اعمال تحريم ها غرب عليه جمهوری اسلامی ايران نه تنها تأثير منفی در بازارهای بورس ايران نداشته بلکه پس از اعمال تحريم ها ما همچنان شاهد رشد فزاينده بازار های بورس هستيم. قاليباف علت رونق بازارهای بورس سهام را فرصت های متعدد و مناسبی خواند که باعث جلب سرمايه گذاران شده است.

مدير عامل شرکت بورس تهران گفت بازارهای بورس ايران سال گذشته بازده فوق العاده ای به خريداران سهام عرضه کرده است، و رشد ارزش کل معاملات سهام نزديک به ۶۰ درصد بوده است. در حاليکه غرب تحريمهای متعددی عليه جمهوری اسلامی ايران اعمال ميکند، جمهوری اسلامی برعکس از محدوديت های خود به روی سرمايه گذاران خارجی کاسته است و اجازه داده است آنها تا ميزان بيست درصد سهام شرکتهای ايرانی را خريداری کنند.

اخيراً سازمان ملل متحد، آمريکا و اتحاديه اروپا دور جديدی از تحريم ها، از جمله تحريم های مالی را عليه جمهوری اسلامی ايران بمورد اجراء گذاشته اند.

XS
SM
MD
LG