لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

بانک مرکزی آمريکا: در سال جاری نرخ بيکاری تغيير عمده ای نمی کند


پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، از تصويب لايحه اصلاح سيستم مالی کشور در مجلس سنا استقبال کرد، و گفت که با امضای لايحه تا هفته آينده آنرا بصورت قانونی در خواهد آورد.

رييس چمهوری آمريکا روز چهارشنبه در کاخ سفيد واشنگتن با وارن بافت سرمايه گذار بزرگ آمريکايی پيرامون توسعه فعاليت های بخش خصوصی و ايجاد کار ديدار و گفتگو کرد. کاخ سفيد ميگويد که قرار است پرزيدنت اوباما همچنين در نشست جداگانه ای با صاحبان عمده مشاغل از جمله مدير عامل بانک آمريکا، و مدير عامل هانی ول اينترناشنال، ديدار و گفتگو کند.

در گزارش سه ماهه کاخ سفيد واشنگتن آمده است که قانون ۸۷۰ ميليارد دلاری بازسازی اقتصادی پرزيدنت اوباما حدود ۳ ميليون شغل ايجاد کرده است، که از برآورد قبلی کاخ سفيد بيشتر است.

اما بانک مرکزی آمريکا پيش بينی قبلی ميزان رشد اقتصادی آمريکا در سال ميلادی جاری را از سه و هفت دهم درصد به سه ونيم درصد کاهش داد، که اين امر عمدتاً ناشی از بحران مالی اتحاديه اروپا، بی ثباتی بازار بورس، رکود بازار مسکن، و نرخ بالای بيکاری است.

مقامات بانک مرکزی همچنين ميگويند که در سال جاری تغيير عمده ای در نرخ بيکاری کشور داده نخواهد شد.

وزارت بازرگانی آمريکا روز چهارشنبه اعلام کرد از ميزان خرده فروشی در ماه ژوئن برای دومين ماه متوالی کاسته شده است. اين در حالی است که خرده فروشی دو سوم اقتصاد آمريکا را تشکيل ميدهد و کاهش ميزان خرده فروشی نشان بارزی از کاهش رشد اقتصادی در آمريکاست.

در گزارش وزارت بازرگانی آمريکا آمده است که از قيمت کالاهای وارداتی در ماه ميلادی گذشته برای دومين ماه متوالی کاسته شده است که اين امر عمدتاً ناشی از بالا رفتن ارزش برابری دلار آمريکا در مقابل ساير ارزهاست.

وزارت بازرگانی آمريکا در گزارش ديگری خبر از مازاد کسری موازنه تجارت خارجی آمريکا ميدهد که در آخر ماه می گذشته به ۴۲ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار رسيد.

در همين حال، خزانه داری آمريکا ميگويد که کسری بودجه کشور در سه ماهه اول سال مالی جاری کمی بيشتر از يک تريليون دلار بود که کمتر از سه ماهه اول سال مالی گذشته است.

در اينحال، موسسه ارزيابی تروليا دات کام ميگويد که از قيمت ميانگين مسکن در آمريکا در ماه گذشته ۹ درصد کاسته شده است.

در خبری ديگر ويليام هيگ، وزير امور خارجه بريتانيا برای يک ديدار کوتاه در چين بسر ميبرد. او روز چهارشنبه با ون جيابائو، نخست وزير چين ديدار کرد و پيرامون گسترش روابط تجاری بين دو کشور با وی به گفتگو نشست. آقای هيگ گفت که از نخست وزير چين خواسته است که دسترسی شرکتهای خارجی به بازار چين را توسعه دهد.

در اين ميان، نتايج بدست آمده از يک نظر سنجی که بر روی صاحبان مشاغل اتحاديه اروپا بعمل آمده نشان ميدهد که از ميزان خوش بينی و اعتماد آنها از اشتغال در چين کاسته شده که عمدتاً بعلت دخالت، تدوين مقررات و محدوديتهای جديد چين و همچنين گرايش فزاينده دولت آن کشور از محصولات داخلی و يا پروتکشنيسم است.

XS
SM
MD
LG