لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۳

دیدار معاون رئیس جمهوری چین با اوباما و بایدن


دیدار معاون رئیس جمهوری چین با اوباما و بایدن
دیدار معاون رئیس جمهوری چین با اوباما و بایدن

شی جين پينگ، معاون رئیس جمهوری چین روز سه شنبه در کاخ سفید با پرزیدنت باراک اوباما دیدار می کند. انتظار می رود وی خواهان اتخاذ اقداماتی برای اعتمادسازی بین دو کشور شود.

آقای جين پينگ که رهبر آینده چین خواهد بود، سفر خود را با یک دیدار دوساعته با جو بایدن، معاون رئیس جمهوری و میزبان رسمی خود آغاز خواهد کرد. وی سپس در کاخ سفید با پرزیدنت اوباما گفتگو خواهد کرد.

محرکهای اقتصادی، جنگ افزارهای نظامی دوجانبه و مسائل مربوط به حقوق بشر، از جمله چندین مورد خودسوزی راهبان تبتی، احتمالاً در صدر گفتگوهای دولتمردان آمریکا و چین خواهند بود.

شی جين پينگ روز دوشنبه ۲۴ بهمن وارد واشنگتن شد و از سوی مقامات بلندپایه ایالات متحده مورد استقبال قرار گرفت. گری لاک، سفیر ایالات متحده در چین گفت دیدار آقای جين پينگ فرصتی برای گفتگو در مورد مسایل امنیتی و بازرگانی است که اختلاف نظرهایی در مورد آنها وجود دارد.

او گفت: «این سفر برای رهبران هر دو کشور فرصتی فراهم خواهد کرد تا واقعاً بنشینند و در مورد اختلافات خود گفتگو کنند اما تاکید باید بر روی منافع مشترک ایالات متحده و چین باشد.»

شی جين پينگ در آستانه سفر خود با انتشار بیانیه ای گفت چین و ایالات متحده «منافع مشترک گسترده ای» دارند. وی ابراز امیدواری کرد دیدار او بتواند به پیشبرد مناسبات دوجانبه کمک کند.

شی جين پينگ در دیدار خود با چندین مقام بلندپایه پیشین ایالات متحده ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده بتواند چین را از یک منظر «واقع بینانه و منطقی» ببیند. او گفت واشنگتن باید «برای ارتقای اعتماد متقابل بین دو کشور اقدامات واقعی» اتخاذ کند.

اما برخی در ایالات متحده از پرزیدنت اوباما می خواهند تا در دیدار خود با شی در مورد حقوق بشر و مسائل دیگر موضع سخت گیرانه ای اتخاذ کند.

آقای شی جين پينگ در حالی روز دوشنبه وارد واشنگتن شد که ده ها تن از معترضان تبتی در تظاهرات در این شهر شعارهایی علیه چین سر دادند و عکسهایی از تبتی هایی به دست گرفته بودند که در اعتراض به حاکمیت چین در وطنشان خودسوزی کرده بودند.

لئونارد لیو، رئیس «کمیسیون آزادی بین المللی مذهبی» ایالات متحده نیز مصرانه از پرزیدنت اوباما خواست تا به طور علنی از کسانی که در چین «به طور مسالمت آمیز در پی دستیابی به آزادیهای بنیادین» هستند، حمایت کند.

دیدار شی همچنین برای واشنگتن فرصتی فراهم خواهد کرد تا پکن را متقاعد کند که چرخش محور قدرت نظامی ایالات متحده به سمت آسیا، به معنای کنترل و مهار پیشرفت چین نخواهد بود.

شی در مصاحبه ای که روز دوشنبه در روزنامه واشنگتن پست چاپ شد، با وصف تایید فضای کافی برای حضور هر دو کشور در منطقه اقیانوس آرام، علیه افزایش حضور نظامی ایالات متحده در این منطقه هشدار داد.

شی در زمینه مسایل اقتصادی گفت چین کماکان به مواردی که ایالات متحده نگران آنهاست، توجه خواهد کرد. افزایش نرخ برابری یوان (واحد پول چین) و استقرار یک جو شفاف و قانونمند برای سرمایه گذاری از جمله این مسائل هستند.

شی جين پينگ قرار است پس از دیدارهای روز سه شنبه خود در واشنگتن، روز چهارشنبه به آیوا، ایالت غربی ایالات متحده و سپس به کالیفرنیا سفر کند. وی روز جمعه به چین باز خواهد گشت.

انتظار می رود شی جين پينگ در اواخر سال جاری ریاست حزب کمونیست حاکم بر چین را به عهده بگیرد و احتمالاً در سال ٢٠١٣ در مقام رئیس جمهوری جانشین هو جین تائو خواهد شد.
XS
SM
MD
LG