لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۰

وزیر خزانه داری آمریکا در باره تحریم های ایران با مقامات چین گفت و گو می کند


وزیر خزانه داری آمریکا در باره تحریم های ایران با مقامات چین گفت و گو می کند
وزیر خزانه داری آمریکا در باره تحریم های ایران با مقامات چین گفت و گو می کند

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا وارد پکن شده است و قصد دارد مقامات چین را متقاعد کند از تحریم های آمریکا علیه صنعت نفت ایران پشتیبانی کند.

گایتنر بر آن است حمایت چین برای تصویب قانون جدیدی جلب کند به هدف اعمال تحریم هایی علیه موسسات مالی که با بانک مرکزی ایران معامله دارند، تصویب شده است.

چین که از مشتری های عمده نفت ایران است بارها مخالفت خود نسبت به تحریم ها را ابراز و گفته است این تحریم ها یک جانبه هستند و به متقاعد کردن ایران برای توقف توسعه برنامه اتمی این کشورکمکی نخواهد کرد.

روز دوشنبه، معاون وزارت امور خارجه چین از واردات نفت از ایران دفاع کرد و گفت مناسبات تجارتی چین و ایران به مساله اتمی ارتباطی ندارد.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید آقای گایتنر همچنین درباره راه های بهبود وضعیت رشد اقتصاد جهانی گفتگو خواهد کرد و آنچه فراهم آوردن زمینه مساوی برای کارگران و شرکت های آمریکایی نامید را مطرح خواهد ساخت.

مقامات آمریکایی از دیر باز شکایت داشته اند که ارزش برابری یوآن، واحد پول چین، بسیار پایین است. آنها می گویند این وضع امتیاز ناعادلانه ای را برای صادرات چین فراهم می آورد و به کسری موازنه تجارتی عظیم آمریکا با چین منجر شده است.

سفر دو روزه گایتنر روز سه شنبه با دیداری با وانگ خیشان، معاون نخست وزیر چین آغاز شد.

او روز چهارشنبه با ون جیابائو، نخست وزیر و نیز با معاون رییس جمهوری و معاون اجرایی نخست وزیر چین ملاقات خواهد کرد .

گایتنر روز پنجشنبه به ژاپن سفر خواهد کرد. ده درصد نیازهای انرژی ژاپن به ایران متکی است.


XS
SM
MD
LG