لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۱

گزارش: مذاکرات آمريکا و چين و موضوع حقوق بشر


گزارش: مذاکرات آمريکا و چين و موضوع حقوق بشر
گزارش: مذاکرات آمريکا و چين و موضوع حقوق بشر

آمريکا و چين ۶ توافق همکاری در زمينه انرژی، مسائل زيست محيطی و توسعه پايدار امضا کردند. اين توافق ها حاصل سومين دور از نشست گفت و گوهای دو جانبه سالانه ميان آمريکا و چين هستند. گفت و گوها تحت عنوان - گفت و گوی استراتژيک و اقتصادی و چين- به طيف گسترده ای از زمينه های همکاری ميان پکن و واشنگتن اختصاص دارد. از همان اولين روز اين نشست که دوشنبه بود مقام های بلندپایه دو طرف به موضوعاتی چون همکاری های نظامی، سياست خارجی، انرژی پاک، اقتصاد و تجارت دو جانبه پرداختند. هر دو طرف از جلسات خود ابراز رضايت کرده اند. با اين وجود هيچ يک منکر وجود برخی مسائل حساس بين دو کشور نيستند.

بارزترين مسئله حساس غيراقتصادی بين دو کشور، نظر دولت آمريکا در مورد وضعيت حقوق بشر در چين است که معاون رييس جمهوری آمريکا و وزير امور خارجه هر يک به نوبه خود جلسه افتتاحيه روز دوشنبه مطرح کردند.

جوبايدن، معاون رياست جمهوری آمريکا، گفت: «ما نگرانی خود را در مورد سرکوب های اخير در چين بيان کرديم. حمله ها، بازداشت ها، ناپديد شدن خبرنگاران، وکلا، وبلاگ نويسان و هنرمندان؛ هيچ رابطه دو جانبه واقعی نمی تواند بر پايه نادرست بنا شود.»

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، نيز اظهار داشت که واشنگتن نقض حقوق بشر را در چين، چه در جلسات خصوصی و چه در مجامع عمومی مطرح کرده است زيرا تاريخ و تحولات چند ماه گذشته ثابت کرده است ثبات و سعادت جوامع در پی رعايت حقوق بشر است.

وزير امور خارجه چين در سخنان افتتاحيه خود اظهار داشت کشورش در اين زمينه پيشرفت داشته است. در پکن سخنگوی وزارت خارجه چين گفت طرز تفکر دو کشور در مورد حقوق بشر به دليل آنچه که وی وضعيت ملی هر کشور خواند متفاوت است و گفت: «هيچ کشوری سابقه بدون ايراد ندارد و يک سياست در اين زمينه نمی تواند در مورد همه صادق باشد.»

خانم کلينتون می گويد: «موضوع حساس ديگر ميان دو کشور اعتماد به ديگری است. آمريکا می خواهد رابطه دو کشور مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل بيشتری باشد. ما ميی دانيم که در هر دو کشور واهمه ها و ذهنيت های اشتباه وجود دارد. برخی در آمريکا پيشرفت چين را تهديدی برای اين کشور تصور می کنند. برخی نيز در چين نگران آن هستند که آمريکا می خواهد مانع از پيشرفت چين شود. ما هر دوی اين ذهنيت ها را رد می کنيم. نفع هر دو کشور در همکاری و نه درگيری با ديگری است.»

معاون نخست وزير چين به رابطه دو کشور اميدوار است و می گويد: «گذشته و حال ثابت کرده است که هيچ چيز نمی تواند مانع روند همکاری چين و آمريکا در آينده شود.» معاون نخست وزير چين در اين مورد اطمينان خود را ابراز داشت.

برای نخستين بار، مقام های ارشد نظامی دو کشور نيز در اين گفت و گوها شرکت دارند که هدف از آن، کاهش تنش ميان دو کشور پس از فروش سلاح آمريکا به تايوان است. هيلاری کلينتون هدف آمريکا از اين گفت و گوها را فراهم آوردن زمينه همکاری فراگير مثبت طبق دستور رؤسای جمهوری دو کشور بيان کرد.

در همين حال روز سه شنبه وبسايت مجله آتلانتيک اظهاراتی از يک مصاحبه وزير امور خارجه آمريکا را منتشر کرده است که در آن هيلاری کلينتون گفته است مقام های چينی از تحولات خاورميانه هراسناک هستند و تلاش دارند با سرکوب داخلی در کشور خود چرخ تاريخ را متوقف کنند. خانم کلينتون گفته است چين نمی تواند اصلاحات دموکراتيک را متوقف کند اما تا آنجا که بتواند آن را به تأخير می اندازد. با اين همه وزير امورخارجه آمريکا گفته است که آمريکا از همکاری با چين به دليل سابقه بد آن کشور در زمينه حقوق بشر، دوری نخواهد جست.

XS
SM
MD
LG