لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۴

مقامات عاليرتبه آمريکا و چين گفتگوهای استراتژيک و اقتصادی خود را آغاز کردند


آمريکا و چین نشست مقامات عاليرتبه دو کشور را برای تقویت مناسبات گسترده - و گاه - متشنج اقتصادی در حالی آغاز کردند که موضوع کره شمالی جلسه را تحت الشعاع قرار داده بود.

هيلاری کلينتون وزير امور خارجۀ آمريکا در سخنان افتتاحیۀ خود در روز دوشنبه خواستار همکاری چین در برخورد با برنامۀ هسته ای ایران و نيز غرق شدن یک کشتی جنگی کره جنوبی شد که به کره شمالی نسبت داده شده است. خانم کلينتون ضمن اشاره به نگرانی در مورد حقوق بشر گفت دو قدرت بزرگ در مورد همه مسائل توافق نخواهند داشت اما گفتگوهای خود را در فضايی باز به انجام خواهند رسانيد.

هو جینتائو ريیس جمهوری چین در آغاز گفت دو قدرت جهانی نیاز به افزایش هماهنگی سیاست های اقتصادی خود دارند. با این حال خاطر نشان کرد که اصلاح نرخ مبادله ارزی چين کاری است که بتدريج عملی خواهد شد.

واشنگتن، پکن را متهم ميکند که یوان واحد پولی خود را بطور مصنوعی ضعیف نگهميدارد تا صادرات چين ارزان تر بدست مصرف کننده برسد و سهم صادراتی چين در بازار جهانی افزايش يابد. چين اين اتهام را رد می کند.

خانم کلینتون در رأس یک هیئت ۲۰۰ نفری از مقامات دولتی به همراه تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آمريکا، به چين عزيمت کرده است. هيئت آمريکايی در دو روز آينده در جلسات اقتصادی و سیاسی با همتایان چینی خود در تالار بزرگِ خلق چين در پکن، خواهند بود.

XS
SM
MD
LG