لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

واکنش کانادا به مخالفت آمريکا با پروژه خط لوله نفتی «کی استون»


واکنش کانادا به مخالفت آمريکا با پروژه خط لوله نفتی «کی استون»
واکنش کانادا به مخالفت آمريکا با پروژه خط لوله نفتی «کی استون»

در پی مخالفت ماه گذشته دولت آمريکا با پروژه خط لوله نفتی «کی استون» نخست وزير کانادا اعلام کرد در نظر دارد روابط اقتصادی کشورش را با چين گسترش داده و به آن کشور نفت صادر کند. قرار بود اين خط لوله، نفت کانادا را از خاک آمريکا به خليج مکزيک منتقل کند.

نخست وزير کانادا به چين رفته است تا در مورد گسترش روابط اقتصادی و تجاری با مقامات اين کشور، گفتگو کند.

پس مخالفت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، با پروژه خط لوله نفتی ۲ هزار مايلی «کی استون» که نفت کانادا را می تواند به چند پالايشگاه نفتی آمريکا، از جمله به پالايشگاهای ايلينوی، اکلاهما، و تگزاس منتقل کند، استفان هارپر، نخست وزير کانادا، شامگاه سه شنبه وارد پکن شد تا در مورد فروش نفت به چين با مقامات آن کشور، گفتگو کند.

اين دومين باری است که آقای هارپر در زمان نخست وزيری خود از چين، بازديد ميکند. در اين سفر آقای هارپر را يک هيأت ۴٠ نفره، از جمله جو اليور، وزير منابع طبيعی، تعدادی از اعضای کابينه کانادا، و ۸ تن از صاحبان صنايع نفت و معدن، همراهی ميکنند.

قرار است نخست وزير کانادا پس از برگزاری مراسم استقبال، امروز، چهارشنبه، با «هو جينتائو»، رييس جمهوری و «ون جيابائو» نخست وزير چين ديدار و گفتگو کند.

آقای هارپر پيش از سفر خود به چين در يک مصاحبه اختصاصی با خبرنگار رويترز در اوتاوا از مخالف دولت آمريکا با پروژه خط لوله نفتی کی استون ابراز تأسف کرد. نخست وزير کانادا گفت که منافع اين کشور ايجاب ميکند که نفت خود را به خارج از آمريکا صادر کند. او گسترش روابط با چين، بزرگترين بازار در حال رشد جهان را، برای کانادا بسيار حياتی و حائز اهميت خواند.

شرکت های نفتی وابسته به دولت چين ظرف دوسال گذشته بيش از ۱۶ ميليارد دلار در صنعت انرژی کانادا سرمايه گذاری کرده اند. پس از مخالفت آمريکا با پروژه خط لوله نفتی کی استون، آقای هارپر در نظر دارد تا يک خط لوله نفتی به اقيانوس آرام احداث کند؛ شرکتهای نفتی چين از انجام اين پروژه شديداً استقبال کرده اند.

در سال گذشته ارزش حجم مبادلات تجاری بين کانادا و چين بالغ بر ۵۰ ميليارد دلار بود. در حال حاضر کانادا ۹۷ درصد نفت خود را به آمريکا صادر ميکند.

XS
SM
MD
LG