لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۹

آمريکا فرآيند تبادل سفير با برمه را آغاز می کند


آمريکا فرآيند تبادل سفير با برمه را آغاز می کند
آمريکا فرآيند تبادل سفير با برمه را آغاز می کند

ايالات متحده روابط خود را با برمه، بهبود می بخشد.

وزير امور خارجه آمريکا می گويد واشنگتن آماده است فرآيند تبادل سفير با برمه را آغاز کند. حرکتی که به دنبال آزادی زندانيان سياسی در برمه و به منظور تشويق دولت غيرنظامی آن کشور به برقراری آزادی های مدنی بيشتر، صورت می گيرد.

دولت غيرنظامی برمه صدها زندانی سرشناس سياسی را در بخشی از برنامه عفو عمومی خود، آزاد کرد. اقدامی که مورد استقبال رييس جمهوری ايالات متحده، قرار گرفت.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، گفت: من در استقبال از خبر آزادی صدها زندانی سياسی توسط دولت به پرزيدنت اوباما می پيوندم. زندانيانی که دهه ها در زندان رنج برده اند. اين قدمی جدی در تعهد دولت برمه به اصلاحات سياسی است، و من آن را تحسين می کنم.

تلاش دولت برمه به اصلاحات سياسی به تدريج راه را برای بهبود روابط با جامعه بين المللی و لغو تحريم های آمريکا و اروپا عليه آن کشور، هموار می کند.

هيلاری کلينتون افزود: ايالات متحده عمل را با عمل پاسخ می دهد. براساس قدم هايی که تاکنون برداشته شده اقدام های خود را شروع می کنيم. بدنبال مشورت با کنگره و دستور پرزيدنت اوباما، ما فرايند تبادل سفير با برمه را آغاز می کنيم. واشنگتن تلاش می کند رابطه ايالات متحده با مردم و دولت برمه را مستحکم تر و عميق تر سازد.

خانم کلينتون در ادامه گفت: اين روز مهمی برای مردم برمه است. و ما همچنان به حمايت آنان و تشويق دولت به بنای يک ملت آزاد و موفق، ادامه می دهيم.

اقدام ديگر دولت برمه، امضا پيمان آتش بس با شبه نظاميان کارن بود. شبه نظاميان کارن در شش دهه گذشته برای کسب خودمختاری با دولت مرکزی، در جنگ بودند.

آزادی زندانيان سياسی و صلح با شبه نظاميان کارن از شرايط آمريکا و اروپا برای بهبود رابطه با برمه است.

XS
SM
MD
LG