لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

گزارش: آمريکا خروج نيروهای خود را از افغانستان برای ماه ژوييه ۲۰۱۱ تدارک می بيند


گزارش: آمريکا خروج نيروهای خود را از افغانستان برای ماه ژوييه ۲۰۱۱ تدارک می بيند
گزارش: آمريکا خروج نيروهای خود را از افغانستان برای ماه ژوييه ۲۰۱۱ تدارک می بيند

پرزيدنت اوباما، رييس جمهوری آمريکا، می گويد قصد دارد نيروهای ارتش آمريکا را در ژوييه ۲۰۱۱ از افغانستان خارج کند و درحال انجام تدارکات لازم برای خارج کردن اين نيروهاست.

در قندهار پرسنل ارتش آمريکا به همتايان افغان خود آموزش می دهند و تلاش می کنند آنها را آماده فعاليت مستقل کنند.

«وست» يکی از سه آمريکايی است که به تعليم خلبانان قندهار درجنوب افغانستان کمک می کند و کناردست خلبانان افغان مينشيند تا آنها را هدايت کند. وی بخشی از گروه مشورتی تفحص هوايی شماره هفتصد و سی وهشت آمريکاست که به توسعه نيروی هوايی افغانستان کمک می کند.

اين گروه تنها گروه ناظر نيروی هوايی افغانستان است که اکنون در قندهار مشغول فعاليت است.

وست توضيح می گويد «به سبب کوهستانی بودن و زيربنای موجود در افغانستان نياز به خلبانان توانای هليکوپتر وجود دارد. جاده های اين منطقه محدودند و درواقع تنها يک جاده بزرگ وجود دارد که زيرساخت اين منطقه را تشکيل می دهد و البته روشن است که هدف گرفتن آن کاری ساده است.»

مشکلات درک متقابل توسط مترجمان برطرف می شود. هدف آن است تا سيستمی که برای ارتش افغان اعمال می شود شبيه ساختار ارتش آمريکا باشد.

از سوی ديگر ديويد لارا، سرهنگ ارتش آمريکا، که پزشک نيز هست کوشش می کند تا ميزان تجربه پزشکی ارتش افغانستان را بيشتر کند. برای اين منظور از آدمک استفاده می شود . لارا می گويد «وجه پزشکی بخش بزرگی را به خود اختصاص می دهد چرا که اگر افراد بدانند که درصورت آسيب و جراحت بدنی کسی بلافاصله برای آنها کمک و درمان فراهم نخواهد شد با صد در صد توان خود نخواهند جنگيد.»

سرهنگ حيات الله بهار جوزجوانی می گويد طی شش ماه اخير با سرهنگ لارا کار کرده و مورد تعليم بوده است.

او ميگويد به اين دليل خواسته است کار پزشکی را ياد بگيرد که تعداد کسانی که در ارتش افغانستان اين کار را بلدند بسيار کم است. تنها دوازده ماه پيش تنها نيروهای ناتو بودند که به آسيب ديدگان عمليات کمک می کردند. اما اکنون بيمارستان اصلی ارتش افغانستان که درجنوب آن کشور واقع است خدمات پزشکی را که از ژانويه ۲۰۰۸ فعاليت خود را آغاز کرده است، ارائه می کند. فرمانده مايکل هپمتن پزشک متخصص بخش اورژانس است وی می گويد به رغم آنکه هنوز زمان بسياری باقی است تا پرسنل افغان آنچه را که بايد، فرابگيرند، وی ازپيشرفت آنها بسيار راضی است.

دکتر عبدالخيبر يکی ازجراحان افغان است که از اين برنامه آموزشی بهره مند شده است و طی سه سال اخير تحت نظر نيروهای آمريکايی کار کرده است. وی می خواهد درآينده پزشک خوبی باشد و از توانايی های خود بهره ببرد تا بتواند جراح ارتوپد قابلی بشود.

اگر نيروهای افغان بتوانند تحت نظر نيروهای آمريکايی بياموزند که چگونه بهتر بجنگند و چگونه بهتر درمان کنند يکی از مهمترين اهداف ارتش آمريکا درآن کشور تامين خواهد شد.

XS
SM
MD
LG