لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

اعتراض گزارشگر ویژه سازمان ملل به آمریکا


اعتراض گزارشگر ویژه سازمان ملل به آمریکا
اعتراض گزارشگر ویژه سازمان ملل به آمریکا

خوان ماندز، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای نسبت به اعمال محدودیت دولت آمریکا برای ملاقات وی با یک سرباز زندانی آمریکایی اعتراض کرد.

سرباز برادلی منینگ در ماه مه سال ۲۰۱۰ در عراق به اتهام دادن تحویل اطلاعات محرمانه دولتی به وب سایت ویکی لیکس بازداشت شد و در حال حاضر در زندانی در یک پایگاه نظامی در ایالت تگزاس درانتظار دادگاه است.

سرباز منینگ پیش از انتقال به زندان جدید در ماه آوریل نزدیک به یک سال در زندان کوانتیکو ویرجینیا زندانی بود. سازمان عفو بین الملل در این رابطه اعلام کرده بود که وی در زندان کوانتیکو در سلول انفرادی است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر در بیانیه خود تصریح کرده هرچند مقام های دولتی به وی اطمینان داده اند که شرایط آقای منینگ در زندان جدید به مراتب بهتر از زندان کوانیتکو است اما باید به وی اجازه داده شود که آزادانه و بدون حضور مسئولان زندان با منینگ ملاقات کند.

آقای ماندز حقوقدان آرژانتینی و از چهره های شناخته شده در امور حقوق بشر است. وی زمانی در آرژانتین یک زندانی سیاسی بوده است. خوان ماندز در بیانیه خود با اشاره به اینکه دولت ایالات متحده آمریکا از حامیان عمده حمایت از قوانین بین المللی مربوط به حقوق بشر در جهان است، می افزاید مقام های دولتی به همین دلیل در عمل نیز می بایست ملاقات کاملا آزاد با زندانیان را که یکی ازشرایط گزارشگران سازمان ملل است را تضمین کنند.

در این بیانیه آمده است پس از ماه ها مذاکره، سرانجام وزارت دفاع آمریکا بنا به درخواست گزارشگر ویژه امور شکنجه اجازه داده است که با سرباز برادلی منینگ ملاقات کند اما گفتگوی آنان از طرف مسئولین کنترل و نظارت خواهد شد.

گزارشگر ویژه امور شکنجه در بیانیه خود می گوید این اقدام دولت ایالات متحده آمریکا نقض فاحش قوانین مربوط به کار گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد است و می افزاید نه تنها دسترسی و ملاقات آزادانه با زندانیان بدون حضور مسئولین از مهمترین شروط کار وی به شمار می رود، بلکه مهترین اصل درکسب اعتبار برای تهیه گزارش از اتهام های مربوط به شکنجه و بدرفتاری با زندانیان در زندان هاست.

در سال ۲۰۰۴ در زمان ریاست جمهوری جرج بوش دولت آمریکا به مانفرد نواک، گزارشگر پیشین امور شکنجه در سازمان ملل متحد اجازه داد که می تواند با شرایط خاصی از زندان گوانتانامو بازدید کند. آقای نواک نیز هیچ اعمال محدودیتی را در هنگام بازدید از زندان گوانتانامو نپذیرفت و ازاین بازدید صرف نظر کرد. خوان ماندز نیز از ماه نوامبر ۲۰۱۰ چندین بار بطور رسمی از دولت آمریکا تفاضا کرده تا به وی اجازه بازدید از زندان گوانتانامو داده شود اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده است.

XS
SM
MD
LG