لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

اسناد ويکی ليکز معرف توقيف کوهنوردان آمريکائی توسط ايران در خاک عراق است


اسناد ويکی ليکز معرف توقيف کوهنوردان آمريکائی توسط ايران در خاک عراق است
اسناد ويکی ليکز معرف توقيف کوهنوردان آمريکائی توسط ايران در خاک عراق است

وبسايت ويکی ليکز، Wikileaks، قريب ۴۰۰ هزار سند محرمانه ارتش آمريکا ازجنگ عراق را منتشر کرده است که در باره کشته شدن غيرنظاميان، آزار زندانيان، و اقدامات ايران، جزئياتی جديد را فاش می کند.
گزارشهای مقدماتی و به اصطلاح خام، که واحدهای کوچک از جبهه ها برای فرماندهان خود فرستاده اند بخشی از اين اسناد است. ارتش آمريکا انتشاراسناد را تقبيح کرده است و می گويد اين اقدام جان سربازان آمريکائی و متحدين عراقی را به خطر می اندازد.
اسناد حاوی اطلاعات راجع به کشته شدن بيش از ۱۰۹ هزار نفر در خشونت های عراق از هنگام حمله آمريکا در سال ۲۰۰۳ تا آخر سال گذشته است، و نشان می دهد بيش از ۶۰ درصد آنان غيرنظاميان عراقی بوده اند.
اسناد بازگوکننده مواردی است که نشان می دهد آمريکا به رغم آگاهی از آزار زندانيان توسط پليس عراق از مداخله خودداری کرده است.
اسناد همچنين گويای حمايت ايران از شورشيان شيعه است. اسناد حاوی جزئيات راجع به کشف تسليحات ارسالی از ايران، و مواردی مشخص از توضيحات زندانيانی است که چگونگی تعليم و دريافت کمک های ديگراز ايران را شرح داده اند.
يک گزارش مرزی حاوی سندی است که می گويد سه کوهنورد آمريکائی بازداشت شده توسط ايران درژوئيه ۲۰۰۹ ، هنگامی که توقيف شدند دربخش عراقی مرز دو کشور بودند. گزارش می گويد اين سه به هشدارهای راجع به خطرات سفر در نزديکی مرزبی اعتنائی کردند، و پيش بينی می کند که ايران آنان را به جاسوسی متهم خواهد کرد. اين سند نخست روز جمعه در يک گزارش نيويورک تايمز نقل شده است. ويکی ليکز به چند سازمان خبری از جمله نيويورک تايمز، گاردين، الجزيرا، و در اشپيگل امکان دسترسی زودتربه اسناد را داده است.

XS
SM
MD
LG