لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۸

سالروز تیراندازی پارکلند نشانگر تغییر موضع دموکرات ها بر سر اسلحه است


در سالگرد این حادثه یاد قربانیان گرامی نگه داشته شد.
در سالگرد این حادثه یاد قربانیان گرامی نگه داشته شد.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - در هفته های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸، کمپین انتخاباتی باراک اوباما پیام هایی برای رای دهندگان در فلوریدا فرستاد تا به آن ها اطمینان بدهد که از متمم دوم قانون اساسی آمریکا یعنی حق حمل اسلحه حمایت می کند. در روزهای آغازین رقابت های درون حزبی دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ دشوار بتوان کاندیدایی را تصور کرد که نیاز به اقدامی مشابه را لازم ببیند.

با فرا رسیدن سالروز مرگبارترین تیراندازی تاریخ آمریکا در یک دبیرستان، در روز پنج شنبه، دموکرات ها با جسارت بیشتری از قوانین کنترل اسلحه حمایت می کنند.

تیراندازی در دبیرستان «مارجوری استونمن داگلاس» در پارکلند ایالت فلوریدا منجر به مرگ ۱۷ تن از دانش آموزان و کارکنان مدرسه شد و ظهور گروهی از فعالان جوانی را به دنبال داشت که تلاش کرده اند خشونت ناشی از اسلحه را به مساله ای عمده برای رای دهندگان جوان بدل کنند.

دموکرات ها می گویند از موفقیت هایشان در انتخابات میان دوره ای سال گذشته در این باره رضایت دارند. حزب دموکرات با تاکید بر لزوم کنترل اسلحه به پیروزی هایی در چند رقابت نزدیک و مناطق حومه شهری با آراء آونگی دست یافت و اکثریت را در مجلس نمایندگان به دست آورد.

هشت درصد رای دهندگان در انتخابات میان دوره ای سیاست های مرتبط با اسلحه را مهم ترین مساله پیش روی ایالات متحده عنوان کردند. این درصد میان دموکرات ها نسبت به جمهوریخواهان ۴ به ۱ است.

کاندیداهای امیددار در انتخابات ریاست جمهوری از جمله سناتور دموکرات کریستین جیلیبرند و سناتور دموکرات برنی سندرز که موضعی محتاطانه تر بر سر قوانین اسلحه داشتند اکنون به دیگر دموکرات های مدافع کنترل اسلحه مانند مایکل بلومبرگ و جوزف بایدن پیوسته اند. دیگر کاندیداها مانند کاملا هریس و کوری بوکر هم دیر یا زود باید جزئیات دیدگاه هایشان در مورد اسلحه را منتشر کنند.

اما تضمینی وجود ندارد که پیروزی دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای ۲۰۱۸، با چرخش به چپ بر سر قوانین اسلحه، به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بیانجامد. فلوریدا باز هم در انتخابات بعد نقشی تعیین کننده خواهد داشت. دموکرات ها در چند انتخابات عمده اخیر در آن ایالت با وجودی که محل وقوع تیراندازی پارکلند بود، شکست خوردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG