لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

مایک پمپئو: اجازه نمی‌دهیم که پوتین بین دوستان و اعضای ناتو شکاف ایجاد کند


وزیر خارجه آمریکا در یک نشست خبری با حضور وزیر خارجه مجارستان به روسیه هشدار داد که نمی تواند بین اعضای ناتو و دوستان، شکاف ایجاد کند.

مایک پمپئو که در سفر اروپایی به سر می برد، روز دوشنبه در بوداپست پایتخت مجارستان بار دیگر بر مسائل گوناگون از جمله التزام آمریکا به منشور ناتو و مقابله با توسعه طلبی روسیه و چین در اروپای شرقی و مرکزی تاکید کند.

آقای پمپئو بعد از دیدار با همتای خود، در یک نشست خبری گفت: نیازی نیست که به دور دست بنگرید، شما در اوکراین در همسایگی‌تان شاهد هستید که چرا نیاز به افزایش همکاری نظامی و امنیتی با آمریکا ضروری است.

وی افزود: ما امروز با همتای خود درباره حمایت از اوکراین برای حفظ حق حاکمیت و یکپارچگی سرزمین شان صحبت کردم. ما نباید اجازه دهیم که پوتین بین دوستان و اعضای ناتو شکاف ایجاد کند. مجارستانی ها به خوبی تاریخ‌شان را به یاد دارند و می دانند که حکومت تمامیت خواه روسیه هیچگاه دوست آزادی و حق حاکمیت کشورهای کوچکتر نبوده است.

آقای پمپئو همچنین گفت: روسیه تنها قدرتی نیست که آزادی کشورهای این منطقه را هدف گرفته است. من با وزیر خارجه مجارستان درباره خطرات گسترش حضور چین در مجارستان صحبت کردم. ما به صراحت درباره همکاری علیه این مسئله گفتگو کرده ایم.

وی در پایان گفت: به تجربه کشورهای آسیایی و اقیانوسیه بنگرید. دست دوستی چینی‌ها همواره با انتظاراتی همراه است و این انتظارات، مجارستان را با بدهی اقتصادی و سیاسی مواجه خواهد کرد. روسها و چینیها حکومتهای تمامیت خواهی دارند که با امیدهای آزادیخواهانه ما در تضاد است.

«پیتر زیجارتو» وزیر خارجه مجارستان نیز در این نشست گفت: ما با چین و روسیه روابط اقتصادی خوبی داریم اما آمریکا می تواند روی ما حساب کند. ما در کنار آمریکایی ها در ائتلاف های جهانی حضور داریم.

قرار است وزیر خارجه آمریکا در این سفر اروپایی در لهستان به همراه مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکادر کنفرانسی تحت نام آینده صلح و امنیت در خاورمیانه شرکت و سخنرانی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG