لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

زمزمه هایی برای تغییر قانون حق شهروندی آمریکا از طریق تولد


بر اساس چهاردهمين متمم قانون اساسی آمريکا هر فرد که در خاک آمريکا متولد شود، می تواند شهروند ايالات متحده آمريکا محسوب شود.

این متمم پديده ای رايج چون "تولد های توريستی" را در پی داشته و راه را برای آن دسته از زنان باردار در سراسر جهان که مايلند فرزندانشان در آينده شهروند آمريکا به حساب آيند، هموار کرده است.

اين متمم در سال های اخير از جمله مسائل مطرح در مبارزات انتخاباتی آمريکا بوده و برخی معتقدند بايد مورد بازنگری قرار گيرد.

اوايل ماه گذشته يک زن تايوانی هنگام پرواز از تايوان به لس آنجلس در هواپيما وضع حمل کرد. از آنجا که اين وضع حمل در زمان وقوع در محدوده هوايی آمريکا صورت گرفته بود، به نوزاد حق تابعيت آمريکا تعلق گرفت، اما مادر بايد به تايوان بر می گشت.

موجی از انتقاد بر سر این زن فرود آمد که عمداً به اين مسافرت آمده بود تا فرزندش در آمريکا به دنيا بيايد. اما او تنها موردی نبوده و نيست که در معرض چنين اتهامی قرار گرفته است.

زمزمه هایی برای تغییر قانون حق شهروندی آمریکا از طریق تولد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

در ماه مارس گذشته مأموران اداره مهاجرت بطور غير منتظره حدود ۲۰ هتل و ساختمان در کارولينای جنوبی را مورد بازرسی قرار دادند چون گمان می رفت این به اصطلاح هتل ها در ازای دريافت پول به زنان خارجی کمک می کنند که در آمريکا وضع حمل کنند.

مراجعان اين مراکز که به آنها "هتل های حاملگی" هم گفته می شود، غالباً زنان چينی هستند که هر يک برای اين خدمات و وضع حمل در آمريکا بين ۱۵ تا ۵۰ هزار دلار هزينه می پردازند.

جيمز هو، وکيل سابق ايالت تکزاس می گوید حق تابعيت از طريق تولد به کسانی تعلق می گيرد که در خاک آمريکا متولد شوند، از اين رو آنها بايد طبق قوانين آمريکا عمل کنند.

جيمز هو می گويد: "البته فرزندان ديپلمات ها شامل اين قانون نمی شوند، اين قانون فقط شامل کسانی می شود که برای مسافرت به آمريکا می آيند. "

جان ايستمن استاد حقوق در دانشگاه چپمن معتقد است تعبیرهای اشتباهی از اين قانون وجود دارد. وی می گويد در متن قانون يک عبارت هم وجود دارد که می گويد "می تواند" مشمول تابعيت آمريکا باشد.

جان ايستمن، استاد حقوق در دانشگاه چپمن می گوید: "اگر فردی بطور غير قانونی در آمريکا باشد، اصل چهارده لزوماً در مورد نوازد او صدق نمی کند، يا يک زن خارجی که بطور موقت برای زايمان به آمريکا بيايد لزوماً نه خود و نه فرزندش مشمول اين قانون است. آنها تابعيت خود را از پدور و مادرشان می گيرند. اين سوء تعبيرها از اول هم فقط برای راه انداختن کسب و کار بوجود آمده است."

برخی از جمهوريخواهان داوطلب نامزدی انتخابات رياست جمهوری آمريکا، از جمله دونالد ترامپ و تد کروز می گويند در صورت انتخاب شدن قانون تابعيت از طريق تولد را از بين خواهند برد، اما اين کار نياز به اصلاح قانون اساسی آمريکا دارد و روندی پيچيده و طولانی است و به نظر نمی رسد در کوتاه مدت به تحقق برسد.

XS
SM
MD
LG