لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۷

گزارش وال استریت جورنال: آمریکا نقش نظامی در جنگ یمن را ارزیابی می‌کند


وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: دولت ترامپ در حال بررسی درخواست امارات متحده عربی مبنی بر حمایت مستقیم آمریکا از پس گرفتن بندر عمده یمن از جنگجویان حوثی مورد حمایت ایران است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، خواستار یک ارزیابی سریع از درخواست امارات شامل پشتیبانی با پهبادهای تجسسی از نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان در تصرف بندر حدیده شده است. این بندر اکنون خط حیات اصلی ۲۹ میلیون جمعیت یمن است.

مقام های اماراتی و سعودی به ایالات متحده اطمینان داده اند تا زمانی که واشنگتن حمایت نکند برای بازپس گرفتن این بندر دریای سرخ دست به اقدامی نخواهند زد. نگرانی فزاینده ای در دولت ترامپ وجود دارد که جنگ در اطراف آن شهر ممکن است از کنترل خارج شده و دست و پای آمریکا را ببندد. جنگجویان یمنی مورد حمایت ائتلاف تحت رهبری عربستان در نزدیکی شهر با حوثی ها در جنگ هستند.

یک مقام ارشد دولت ترامپ می گوید: «ما کماکان نگرانی هایی درباره عملیات حدیده داریم. ما صد در صد مطمئن نیستیم که حتی اگر ائتلاف چنین حمله ای را انجام بدهد، بتواند بی دردسر و با پرهیز از یک فاجعه این کار را به پیش ببرد.»

کاخ سفید سخت درگیر مقدمات اجلاس سنگاپور در ۱۲ ژوئن است، ولی افزایش عملیات نظامی در اطراف این بندر یمن توجه واشنگتن را جلب کرده است.

ایالات متحده و ائتلاف تحت رهبری عربستان موافقت کرده اند که نیروهای اماراتی ناظر بر عملیات نظامی، دست کم در آینده نزدیک وارد بندر حدیده نشوند تا بلکه فرستاده ویژه جدید سازمان ملل متحد بتواند تلاش های دیپلماتیک را برای پایان دادن به جنگ بیازماید.

نگرانی های کلی وجود دارد که نیروهای یمنی متحد ائتلاف تحت رهبری عربستان خودشان دست به عمل بزنند.

انتظار می رود متخصصان ارشد امور یمن در دولت آمریکا دوشنبه راه پیش رو را به بحث بگذارند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG