لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

نگرانی از وضعیت یمن


سازمان ملل متحد و چندین سازمان از وضع در یمن که رو به خرابی می رود ابراز نگرانی کرده اند. در آنجا، جنگ منجر به دربدری ده ها هزار نفر شده است، و بر شمار تلفات غیر نظامیان افزوده می شود. یونیسف، آژانس کودکان سازمان ملل متحد، می گوید خشونت جریان آب را مختل کرده، بیمارستان ها را زیر فشار گذاشته و خطر شیوع بیماری در مراکز شهری را افزایش داده است.

خشونت در فقیر ترین کشور منطقه در هفته های اخیر پس از آن که شورشیان حوثی، با حمایت ایران، بخش های بزرگی از سرزمین را تصرف کردند و عابد منصور هادی رئیس جمهوری برگزیده یمن را مجبور به فرار کردند، شدت گرفته است. به درخواست پرزیدنت هادی، عربستان سعودی، که مرزی طولانی با یمن دارد، به سلسله حملات هوایی علیه مواضع شورشیان دست زده است. این اقدام از حمایت اکثر کشورهای عضو شورای خلیج برخوردار است. آمریکا نیز از عملیات به رهبری عربستان سعودی، با کمک های لجیستیکی و اطلاعاتی پشتیبانی می کند. جان کری وزیر امور خارجه گفته است ایالات متحده «در حالی که منطقه بی ثبات می شود، کنار نمی ایستد، و ما از اتحادیه ها و دوستی هایمان و نیاز به ایستادن در کنار کسانی که احساس تهدید می کنند، دور نمی شویم.»

اما آمریکا نگران خشونت و هرج و مرجی است که مردم بی گناه یمن را بخطر می اندازد، و از تمام طرف های مناقشه می خواهد هر گامی را که برای به حداقل رساندن صدمه به غیر نظامیان لازم است بردارند.

افزایش رنج و ناراحتی مردم یمن بر نیاز شدید بازگشت تمام طرف ها به مذاکرات برای حل بحران تاکید می گذارد. آن گونه که برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته است جامعه بین المللی از طریق شورای امنیت و نهادهای دیگر به روشنی گفته است استیلای خشونت بار یک جناح مسلح بر یمن غیر قابل قبول است و یک انتقال سیاسی قانونی و مشروع – که مردم یمن از دیرباز خواسته اند - فقط می تواند از طریق مذاکرات سیاسی و توافق در میان تمام طرف ها عملی شود.

XS
SM
MD
LG