لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

مجلس یمن پس از چند سال وقفه تشکیل جلسه داد؛ آمریکا آن را «گام مهم برای آشتی ملی» دانست


عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن نیز در اقدامی کم‌سابقه از عربستان به یمن بازگشت و در نخستین جلسه مجلس در شهر سئون شرکت کرد.
عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن نیز در اقدامی کم‌سابقه از عربستان به یمن بازگشت و در نخستین جلسه مجلس در شهر سئون شرکت کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده روز شنبه ۲۴ فروردین تشکیل دوباره مجلس یمن را به قانونگذاران این کشور تبریک گفت. مجلس یمن، برای نخستین بار پس از سال ۲۰۱۴، صبح شنبه در شهر سئون در استان جنوبی حضرموت تشکیل جلسه داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش در بیانیه‌ای گفت که احیای دوباره مجلس یمن نقش مهمی در برقراری سازش سیاسی و آشتی ملی در این کشور جنگ‌زده خواهد داشت و ایالات متحده بطور کامل از آن حمایت خواهد کرد.

مورگان اورتگاس، تشکیل جلسه مجلس یمن را «گام مهم» در جهت احیای نهادهای حکومتی و ازسرگیری اجرای نتایج کنفرانس گفتمان ملی و تکمیل روند انتقال مسالمت‌آمیز قدرت طبق ابتکار شورای همکاری خلیج فارس دانست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه بیانیه‌ خود همچنین بر حمایت کامل ایالات متحده از قانونگذاران یمنی تاکید کرد و گفت، ما از آنها می‌خواهیم که اصول صداقت، کرامت، شفافیت، مسئولیت، و حاکمیت قانون را محترم بشمارند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن، که ایالات متحده آمریکا و جامعه بین المللی دولت او را به رسمیت می‌شناسند، نیز در اقدامی کم‌سابقه به یمن بازگشت و در این جلسه مجلس شرکت کرد.

به دنبال اشغال صنعا، پایتخت یمن، توسط شورشیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، آقای منصور هادی به عربستان سعودی گریخت و از ریاض خواست که برای مقابله با حوثی‌ها به نیروهای وفادار به او کمک کند.

ارتش عربستان سعودی و تعدادی از متحدان منطقه‌ای آن، از جمله امارات متحده عربی، از حدود چهار سال پیش تا کنون و در حمایت از دولت قانونی منصور هادی، با شبه‌نظامیان شیعه حوثی در یمن در جنگ هستند.

تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به درگیری‌ها در این فقیرترین کشور خاورمیانه – که به گفته سازمان ملل متحد میلیون‌ها نفر از مردم آن بر اثر جنگ در معرض خطر گرسنگی قرار گرفته‌اند – تاکنون نتیجه‌ای در بر نداشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG