لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

دیدگاه| آمریکا باید مراقب باشد یمن را به دست ایران ندهد


یادداشتی از بنی آونی در روزنامه نیویورک پست

در پی ماجراهای قتل جمال خاشقجی، گروه فزاینده ای در واشنگتن برای پایان دادن به حمایت آمریکا از سعودی ها در جنگ یمن فشار می آورند. ایده ای بسیار نسنجیده.
غذا، آب، دارو و دیگر مایحتاج حتی در بهترین حالت در یمن کمیاب است. جنگ شرایط را بدتر کرده است. دیوید بیزلی، رئیس آمریکایی «برنامه جهانی غذا» می گوید ۱۴ میلیون یمنی در آستانه قحطی قرار دارند.

تلاش های سازمان ملل متحد با وجود حمایت وزیران دفاع و خارجه آمریکا هنوز پیشرفتی نشان نداده است. ادامه وضعیت موجود با توجه به بمباران های هوایی حساب نشده در یمن قانونگذاران در کنگره آمریکا را بی تاب کرده است.

فراموش نکنیم که نیروهای پراکنده شورشی در یمن به کمک ایران از مدل حزب الله پیروی کردند. آن ها با برقراری قوانین سفت و سخت اسلامی هر جا می روند شعارهای «الله اکبر، مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل» و لعن و نفرین بر یهودیان و پیروزی اسلام را نصب می کنند.

با پیروزی حوثی ها در یمن، یک شبه نظامی دست نشانده ایران در مرز عربستان مستقر می شود. حوثی ها هر از گاهی موشک های ساخت ایران را به طرف سعودی ها در پایتخت شلیک کرده اند. بنادر و آبراههای نزدیک با تهدید روبرو است.

سعودی ها متاسفانه از پیروزی در یمن تصویر روشنی ندارند.

جنگ برای یمنی ها یک کابوس است. اما تاکتیک های جنگی حوثی ها هم فرقی ندارد. تحویل دادن یمن به حوثی ها و ایران به ناآرامی هایی منجر می شود که هیچ کس نمی تواند تضمین کند به اندازه شرایط حاضر بی رحمانه و مرگبار نخواهد بود.

آمریکا در عوض باید حمایت خود از ائتلاف تحت رهبری سعودی را تقویت کرده و مجبورش کند استراتژی جنگی هوشمندانه تر، موثرتر و کم خشونت تری به کار بگیرد.

جاناتان شنزر، نایب رئیس «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، می گوید ما باید راهی برای رسیدگی به کاستی های سعودی ها بدون عقب نشینی در برابر ایران پیدا کنیم. دست شستن از یمن ممکن است احساس خوبی به ما بدهد، اما تضمینی بر صلح نیست و احتمالا به بدترین فاجعه منطقه ای می انجامد.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG