لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

سفیر آمریکا: ایران از شورشیان شیعه و تجزیه ‌طلبان یمن حمایت می ‌کند


سفیر آمریکا: ایران از شورشیان شیعه و تجزیه ‌طلبان یمن حمایت می ‌کند
سفیر آمریکا: ایران از شورشیان شیعه و تجزیه ‌طلبان یمن حمایت می ‌کند

سفیر آمریکا در یمن می ‌گوید که ایران از شورشیان شیعه در شمال یمن و تجزیه ‌طلبان مستقر در جنوب این کشور حمایت و پشتیبانی می‌کند، امری که به گفته وی تهدیدی برای کشورهای شورای همکاری خلیج فارس محسوب می ‌شود.

به گزارش رویترز، جرالد فایرستین، سفیر آمریکا در صنعا، پایتخت یمن، در گفت‌و‌گویی با روزنامه عربی «الحیات» روز یکشنبه، ششم فروردین، گفته است که ایران به دنبال گسترش نفوذ خود در یمن و منطقه است و قصد دارد رد پایی از خود در شبه ‌جزیره عربستان بر جای بگذارد.

وی افزود: « این طبیعتا چیزی است که از سوی عربستان سعودی و دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس، یک تهدید امنیتی به حساب می‌‌آید.»

آقای فایرستین در ادامه حزب ‌الله لبنان و حماس فلسطین را نیز متهم کرد که از این تلاشهای ایران حمایت می‌کنند و تأکید کرد که شواهدی در خصوص این حمایتها در دست است.

جرالد فایرستین ماه گذشته نیز به خبرگزاری رویترز گفته بود که نشانه‌‌هایی از فعالیت‌های گسترده ایران در یمن وجود دارد.

وی آن زمان اظهار کرده بود: «شواهدی از فعالیتهای ایران داریم که به تقویت توان نظامی هم مربوط می‌شود. این یک پدیده نسبتاً تازه است و ایران دارد از این دوره بی‌ثباتی سیاسی و نبود کنترل دولتی بر بخشهای بزرگی از کشور استفاده می‌کند.»

در ماههای اخیر در جریان ناآرامیهای یمن و پس از آن، خروج علی‌ عبدالله صالح از قدرت، گزارش‌ها حکایت از آن دارد که مناطق جنوب در اثر حملات گروه‌های مسلح تجزیه طلب شاهد تنش بوده است.

سفیر آمریکا در یمن ایران را متهم می‌کند که به این ناآرامی‌ها دامن می‌زند.

تنش میان شیعیان شورشی یمن که به حوثی‌ها شهرت دارند و سلفی‌های سنی‌مذهب، در سالهای اخیر کشور یمن را دستخوش نا آرامیهایی کرده است.

دولت یمن پیشتر و از زمان آغاز درگیریهای نظامی در شمال این کشور با شورشیان حوثی، بارها جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از این شورشیان متهم کرده بود. مقامهای جمهوری اسلامی همواره این اتهام را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG