لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۱

آمریکا حمله حوثی‌ها به ابوظبی را محکوم کرد؛ تاکید بر همکاری با امارات و شرکای بین‌المللی برای پاسخگویی


آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده - آرشیو
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده - آرشیو

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در تماس با همتای اماراتی خود اقدام شورشیان حوثی مورد حمایت حکومت ایران در حمله به ابوظبی را محکوم کرد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای این حمله را تروریستی خوانده و آن را به شدت محکوم کرد و گفت، حوثی‌ها مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته اند و ما با امارات متحده عربی و شرکای بین المللی برای پاسخگویی آنها همکاری خواهیم کرد.

جیک سالیوان در ادامه بیانیه تاکید که تعهد ایالات متحده به امنیت امارات تزلزل ناپذیر است و واشنگتن در کنار شرکای اماراتی خود در برابر تمامی تهدیدات علیه قلمرو آنها ایستاده است.

خبرگزاری دولتی اماراتی «وام» پیشتر در روز دوشنبه اعلام کرد بر اثر انفجار سه تانکر سوخت در یک منطقه صنعتی در نزدیکی انبارهای یک شرکت نفت، سه نفر کشته و شش نفر زخمی شدند.

سخنگوی شبه نظامیان شیعه حوثی نیز اعلام کرد که این گروه عملیات نظامی خود را «در عمق امارات متحده عربی» آغاز کرده و اندکی بعد هم مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی در همین زمینه نوشت که دولت امارات از آمریکا خواهد خواست عنوان تروریستی را برای حوثی‌ها برگرداند. دولت آمریکا در فوریه ۲۰۲۱ نام جنبش حوثی یا انصارالله را از فهرست تروریسم خارج کرد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل حملات امروز به ابوظبی را محکوم کرد و با تاکید بر این که جنگ در یمن راه حل نظامی ندارد، از همه طرف‌ها خواست که حداکثر خویشتن‌داری را به خرج دهند و به طور سازنده و بدون پیش‌شرط با فرستاده ویژه او در امور یمن روند سیاسی را برای دستیابی به یک راه ‌حل از طریق مذاکره را پیش ببرند.

اتحادیۀ اروپا نیز حملات حوثی ها به ابوظبی را محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG