لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

آمریکا از اعضای سازمان تجارت جهانی خواست از لغو مالکیت معنوی واکسن‌های کرونا حمایت کنند


کاخ سفید روز پنجشنبه از تمامی اعضای سازمان تجارت جهانی خواست از معافیت مالکیت معنوی برای واکسن‌های کووید -۱۹ حمایت کنند.

کارین ژان- پییر، معاون سخنگوی کاخ سفید، به خبرنگاران گفت: «نیاز داریم هر کدام از اعضای سازمان تجارت جهانی گام بردارند و از لغو مالکیت معنوی [واکسن‌های‌کووید-۱۹] حمایت کنند و هر شرکتی باید فورا با سعی و پشتکار برای افزایش تولید اقدام کند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، از یک سال پیش که آفریقای جنوبی و هند پیشنهاد لغو موقت حقوق مالکیت معنوی واکسن‌های کووید-۱۹ و درمان‌های کرونا را به سازمان تجارت جهانی ارائه کردند، مذاکرات در این رابطه پیشرفت محسوسی نداشته است.

بیش از ۱۰۰ کشور حامی معافیت مالکیت معنوی واکسن معتقدند این اقدام دست کشورهای در حال توسعه را برای تولید واکسن باز می‌گذارد و به نجات جان افراد کمک خواهد کرد، اما اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر، از جمله سوئیس، با این موضوع مخالف هستند.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا موضع قبلی ایالات متحده در این رابطه را در ماه مه تغییر داد، با این حال تاکنون پیشرفتی در این زمینه صورت نگرفته است.

مخالفان لغو حق مالکیت معنوی واکسن کرونا، اغلب تولیدکننده‌های دارو هستند. آنها معتقدند چشم‌پوشی از حق ثبت اختراع ممکن است «زنجیره شکننده» تأمین واکسن را مختل کند و بهتر است کشورهای ثروتمند در سهیم شدن واکسن با کشورهای در حال توسعه سخاوتمندانه‌تر عمل کنند.

سازمان تجارت جهانی مصمم است تا در مورد واکنش جهانی به همه‌گیری کووید-۱۹ در کنفرانس وزرای کشورهای عضو که از ۳۰ نوامبر تا ۳ دسامبر در ژنو برگزار خواهد شد به توافق دست پیدا کند.

XS
SM
MD
LG