لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

همزمان با مراسم روز زن در جهان؛ بیانیه تیلرسون: تلاش برای برابری زنان و مردان در جهان


در حالیکه روز جهانی زن در ۸ مارس در اغلب کشورهای جهان جشن گرفته می شود، وزیر خارجه ایالات متحده در پیامی به مناسبت این روز، تاکید کرد تلاش آمریکا برای برقراری برابری میان زنان و مردان در جهان است.

رکس تیلرسون در بیانیه خود، سرمایه گذاری در تحصیل دختران، آگاه شدن آنان از آزادی‌های‌شان و توانمندی اقتصادی زنان را شرط اول در این راستا دانسته و می گوید آمریکا سیاستها و برنامه های خود در این راستا را ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا می گوید در همین زمینه ایالات متحده با دیگر دولتها در سراسر جهان نیز همکاری خواهد کرد.

آقای تیلرسون تعرض جنسی به زنان و تبعیضها را در این قرن غیرقابل تصور دانسته و گفته است ممانعت از پیشرفت آنها، ضرری به جامعه است.

وزیر خارجه آمریکا از شجاعت زنان نسلهای گذشته که به نوبه خود تلاش کردند جهان را امن تر و سعاتمندتر کنند، تقدیر کرده و تعهد کرده که پیشرفتها تداوم داشته باشند.

رکس تیلرسون همچنین در کنفرانس خبری خود درآدیس آبابا پایتخت اتیوپی ، بر دستاوردهائی تاکید گذاشت که بخشی از ارزش های آمریکائی است.

وی گفت:‌ می خواهم روز جهانی زنان را تبریک بگویم، روزی که ما دستاوردهای سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی زنان در سراسر جهان را به رسمیت شناختیم. همچنین می خواهم بر حمایت آمریکا از بیانیه پر قدرت اتحادیه افریقا و تلاش این اتحادیه برای تشویق قدرت بخشی به زنان و شرکت آن ها در فعالیت های اقتصادی در سراسر قاره آفریقا، تاکید بگذارم.

در سایر نقاط جهان

در ایران تلاش ها برای برگزاری روز زن ناکام ماند. در تهران پلیس مانع از تجمع هشت مارس شد. این یازدهمین سال است که زنان ایرانی اجازه تجمع روز جهانی زن را ندارند.

همزمان آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در دیداری با مداحان از اعتراضات اخیر نمادین به حجاب اجباری انتقاد کرد و ضمنی خواستار برخورد با آن شد.

در افغانستان، «شکریا جان»، زن پلیسی که همسرش قربانی خشونت پلیس شده است، از زنان افغانستان خواست برای خدمت به مردم و تامین امنیت در کشورش به او ملحق شوند.

در فیلیپین، صدها زن با پیراهن های صورتی و ارغوانی علیه تبعیض جنسیتی و آزار و اذیت زنان تجمع کردند.

در هند، صدها زن در دهلی نو پایتخت، علیه خشونت و تجاوز جنسی به زنان و تبعیض در استخدام و دستمزدها ، راهپیمایی کردند. آن ها در این راهپیمایی که در مسیری دو کیلومتری انجام شد، پلاکارد هایی حمل کردند که روی آن ها نوشته شده بود ، به ما تجاوز نکنید، ما می جنگیم و پیروز می شویم.

در چین، فروشگاه های عرضه کننده محصولات برای زنان، تخفیف های ویژه ای قائل شدند. اما فعالان می گویند، حمایت از زنان باید بر توقف تبعیض و محکوم کردن آزار و اذیت جنسی علیه آن ها متمرکز شود.

در روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری، با خواندن شعر روز جهانی زن را تبریک گفت.

در کره جنوبی ، اعضای گروه های مدنی، با شعار «من هم همینطور» همبستگی خود را با زنانی که علیه آزار و اذیت جنسی زبان گشوده اند ، اعلام کردند.

در اسپانیا، صدها زن در حال رقص و آواز، دوچرخه سواری اعتراضی خود را علیه تبعیض و آزار و اذیت جنسی در آن کشور آغاز کردند.

زنان در عربستان سعودی که ممنوعیت رانندگی برای آن ها لغو شده است ، در روز جهانی زن، به آموزش رانندگی مشغول بودند.

در فرانسه، برج ایفل به افتخار زنان نورپردازی شد. بنیاد زنان در فرانسه جمع آوری کمک های مالی برای زنانی را آغاز کرده است که بتوانند از عهده هزینه های قانونی در پرونده های خود برای اجرای عدالت بر آیند.

واکنش شرکت‌ها

مک دونالدز، فست فود آمریکائی زنجیره ای جهانی، به مناسبت روز جهانی زن، حرف ام در نام خود را وارونه کرد تا دبلیو، اول حرف زن به انگلیسی خوانده شود.

کمیته جوایز نوبل در توییتی ، فهرستی از تمامی زنانی را منتشر کرد که جایزه نوبل را در تاریخ صد و بیست ساله این جوایز دریافت کرده اند.

بریتیش ایرویز به مناسبت روز جهانی زن، امروز پروازی را انجام داد که تمامی کارکنان آن را زنان تشکیل می دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG