لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۸

اهمیت مشارکت زنانروز ۸ مارس ، بسیاری از کشورها روز بین المللی زن را جشن گرفتند و بر دستاوردهای آنها ارج نهادند. برخی کشورها، از جمله آمریکا، نیز تمام ماه را به بزرگداشت تاریخ زنان اختصاص داده اند. در این فرصت ها، ما اهمیت نیرو بخشیدن به زنان و پیشرفت بسوی برابری جنسیتی در سراسر جهان را یاد آور می شویم.
ما همچنین از این فرصت برای شناخت چالش های زیادی که هنوز وجود دارد استفاده می کنیم. زنان در هر کجا ستون فقرات خانواده هایشان هستند، روزانه در داخل و خارج کار می کنند تا خانواده هایشان را سرپا و جوامع خود را منسجم و پویا نگاهدارند. با این حال، بسیاری از کوشش های زنان خارج از اقتصاد رسمی قرار دارد. شواهد نشان داده است وقتی زنان سرمایه گذار و بازرگان قادر می شوند به بازار عمومی بپیوندند، می توانند امکانات پر ارزشی نه فقط برای خانواده هایشان ، بلکه برای جوامع و ملت های خود فراهم آورند.
این موضوع همچنین وقتی زنان در روندهای تصمیم گیری عمومی، از جمله حل مناقشات، درگیر می شوند صادق است. اما زنان اغلب در تلاش برای بازسازی جوامع پس از مناقشه حضور کافی ندارند، یا از مشارکت آنها جلوگیری می شود.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در مقاله ای بمناسبت روز جهانی زن نوشت « کشورهایی که ارزش مشارکت زنان در تصمیم گیری ها را درک می کنند، با ثبات تر، کامیاب تر و امن تر هستند. وقتی زنان از مذاکرات کنار گذاشته شوند، صلحی که پس از آن برقرار می شود شکننده تر است. بی اعتمادی کاهش پیدا می کند، و حقوق انسانی و پاسخگوئی و مسئولیت پذیری اغلب نادیده گرفته می شود. »
کری تاکید کرد گنجاندن زنان در برقراری صلح و جلوگیری از مناقشه می تواند این روند را تغییر دهد، و گفت « صلح نبود مناقشه نیست. حضور هر عضو جامعه است که برای پیشبرد ثبات و کامیابی باهم کار کنند. هیچ کشوری نمی تواند موفق شود مگر این که هر شهروند آن بتواند سهمی در ساختن آینده بر عهده بگیرد. و اگر به زنان نقشی مرکزی داده نشود، هیچ صلحی نمی تواند دوام بیاورد. بنابراین، امروز و در این ماه تاریخی زنان ، بیایید بر راهی طولانی که زنان سراسر جهان پیموده اند ارج بگذاریم، و مهمتر، خود را به کمک به آنها در پیمودن راه هایی که در پیش رو دارند متعهد سازیم. »
XS
SM
MD
LG