لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

فوتبالیست‌های تیم زنان آمریکا بعد از حکم دادگاه، به مبارزه برای دریافت حقوق و مزایای برابر ادامه می‌دهند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - حکم صادره قاضی در شکایت اعضای تیم ملی فوتبال زنان آمریکا علیه «فدراسیون فوتبال ایالات متحده» بر سر تبعیض جنسیتی ممکن است ضربه ای سخت به تلاش های این زنان باشد، اما این پرونده تا پایان کار راه زیادی در پیش دارد.

این زنان، که از حمایت تیم فوتبال مردان آمریکا و چهره سرشناس عرصه برابری زنان و مردان ورزیکار، یعنی بیلی جین کینگ، برخوردارند، عهد کرده اند به این مبارزه ادامه دهند.

بیلی جین کینگ، که در دهه ۷۰ میلادی خواهان جوایز مالی برابر برای مسابقات تنیس مردان و زنان بود، درباره تلاش های اعضای تیم فوتبال زنان آمریکا گفت: «این تنها یک مانع بود. فراز و نشیب های فراوانی در پیش خواهد بود. فقط از آنها بیاموزید و به حرکت به جلو ادامه بدهید. شما کماکان الگوی بزرگی، نه تنها در فوتبال، بلکه در زمینه برابری برای همه هستید.»

بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان آمریکا سال گذشته علیه فدراسیون فوتبال آمریکا شکایتی را طرح کردند و گفتند که دستمزدی که آنها بر مبنای قرارداد جمعی‌شان دریافت می‌کنند، با دستمزدی که مردان تیم ملی فوتبال آمریکا بر اساس توافق‌شان مبتنی بر قوانین کار دریافت می‌کنند، برابر نبوده است. آنها بر مبنای «قانون پرداخت برابر» و «بند هفتم قانون حقوق مدنی مصوب سال ۱۹۶۴» خواستار دریافت ۶۶ میلیون دلار غرامت شدند.

قاضی گری کلاسنر روز جمعه در تصمیمی غیرمنتظره با رد شکایت زنان بر مبنای تبعیض در پرداخت گفت آنها،‌ برخلاف همقطاران مردشان، ساختار «بازی در ازای پرداخت» را نپذیرفته و در عوض حقوق پایه و مزایای بالاتری را قبول کرده‌اند.

با این وجود، این قاضی اجازه داد جنبه‌های ادعاهای زنان عضو تیم ملی مبنی بر شرایط کاری تبعیض‌آمیز پیگیری شود.

جلسه دادگاه برای ۱۶ ژوئن در دادگاه فدرال در لس آنجلس برنامه ریزی شده است.

اعضای تیم ملی زنان می توانند در شعبه ۹ دادگاه تجدیدنظر خواستار تغییر حکم قاضی کلاسنر شوند. آنها همچنین می توانند دیگر شکایت ها درباره تبعیض در شرایط کاری را پیگیری کنند و بعد علیه حکم قاضی درخواست تجدیدنظر کنند.

دو طرف همچنین می توانند در مورد جایگزینی یا تمدید قرارداد جمعی کنونی که ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ منقضی می شود، به یک مصالحه برسند.

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، در توییتی اعضای تیم ملی زنان را تشویق کرد که کوتاه نیایند.

اتحادیه مردان فوتبالیست ایالات متحده هم در بیانیه ای از زنان تیم ملی و تجدیدنظر در حکم دادگاه حمایت کرد.

مگن راپینو، یکی از کاپیتان های تیم ملی فوتبال زنان آمریکا، در مصاحبه‌ای ضمن ابراز تعجب از حکم دادگاه گفت که تیم زنان آمریکا به مراتب موفق تر از مردان بوده، پیاپی جام های جهانی را کسب کرده است و بازی‌های بیشتری انجام می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG