لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۴

نقش زنان در برخورد با افراط گرایی خشن


ایالات متحده آمریکا و شریکانش درسازمان امنیت و همکاری در اروپا تشخیص می دهند که زنان نقشی اساسی در پیروزی در جنگ با افراط گرایی خشن بر عهده دارند. ایلین اوکانر، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی، اخیرا در سخنانی گفت، از آن جا که زنان اغلب هدف خشونت گرایی خشن بوده اند، مهم است از آنها برای برقراری صلح و آشتی کمک گرفته شود.

توجه به ریشه های افراط گرایی خشن و مهار راه های جذب شدن افراد به آن، از نظر تقویت صلح و ثبات دراز مدت مهم است. زنان اغلب بازیگرانی مؤثر در مداخله اولیه هستند. آنها کارآیی خود را به عنوان عوامل تغییر در افغانستان و پاکستان ثابت کرده اند. در افغانستان، بسیاری از مادران قادر بوده اند پسرانشان را که در کنار شورشیان می جنگیدند، متقاعد کنند از جبهه بازگردند، اسلحه بر زمین بگذارند و به جامعه بپیوندند. در هر دو کشور، سازمان های غیردولتی مادران را آموزش داده اند، زمانی را که حسن می کنند ممکن است فرزندانشان در برابر افراط گرایی خشن آسیب پذیر شوند، تشخیص دهند.

زنان به عنوان نیمی از جمعیت، نگرش های مهمی در تلاش برای پایان بخشیدن به خشونت ارائه می دهند. مهم است به این نگرش ها، با رفتار با آنها به عنوان شریکانی برابر در پرداختن به مسائل امنیتی، بهای مساوی داده شود. یک راه که آمریکا جهت شکل بخشیدن به آن می پیماید همکاری با گروه های جامعه مدنی جهت آموزش گروه های محلی، ملی و چندملیتی زنان و آشنا ساختن آنها با راه هایی است که می توانند از افراط گرایی خشن در جوامع خود جلوگیری کنند و در مقام مقابله با آن بر آیند.

آمریکا مشارکت بیشتر زنان در توسعه و اجرای برنامه مقابله با تروریسم خشن را تشویق می کند، و می خواهد زنان در گفت و شنود ضدتروریسم با دولت ها و جامعه مدنی گنجانده شوند. به این دلیل است که گروه های زنان افغان به میز صلح و نیز به برنامه های و کنفرانس های توسعه و کمک در سراسر جهان دعوت شده اند.

ایالات متحده آمریکا متعهد است نقش زنان را در ساختن جوامع صلح جو در سراسر جهان پیش ببرد. آنگونه که خانم اوکانور معاون وزارت خارجه گفت «اگر قرار است جوامع قادر شوند از مسیر خشونت و قربانی شدن بگذرند، و در آینده ای که مناقشه را رد کند و کرامت انسانی را پیش ببرد سرمایه گذاری کنند، صداهای زنان باید شنیده شود.»

XS
SM
MD
LG