لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۴

روز بین المللی زنان


هشتم مارس روز بین المللی زنان است که سازمان ملل متحد از ۱۹۷۵ گرامی داشته است، و در ۱۹۷۷ با تصویب قطعنامه ی آنرا روز حقوق زنان و صلح بین المللی اعلام کرد. این روز پیشرفت های زنان را بازتاب می دهد ، خواهان تغییرات بیشتری می شود و بر شجاعت و تصمیم زنانی که برای برقراری برابری جنسیتی در سراسر جهان کار می کنند ارج می گذارد.

هشتم مارس همچنین فرصتی است که بر آگاهی های عمومی ازپیکارهای زنان و دختران جهان ، مبارزه برای برخورداری از امکانات آموزشی، برابری در برابر قانون، و دسترسی به سرویس های اولیه ، مانند بانکداری، تعلیم و آموزش بزرگسالان، که در اختیار مردان قرار دارد، افزوده شود.در موارد زیاد، زنان برای حد اقل احترام مبارزه می کنند، و در بدترین موارد، تلاش می کنند نه بعنوان اموال یک فرد، بلکه شخصی آزاد و مستقل دیده شوند.

واقعیت این است که گرچه زنان و دختران گام های بلندی در ۴۱ سال گذشته برداشته اند، اما هنوز راهی دراز در پیش دارند. در هیچ کجای جهان زنان نمی توانند ادعا کنند از حقوق و فرصت های یکسان با مردان برخوردار هستند.

اکثریت معترضین در جهان زنان هستند. ارزش کار شان کمتر است . آنها ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر از مردان بابت انجام کار مشابه حقوق می گیرند. نبود قدرت اقتصادی گاهی موجب می شود زنان در دیگر جنبه های زندگی نیز قدرتی نداشته باشند ، و بگونه ای نامناسب از خشونت بر اساس جنسیت رنج می برند.

به این دلیل است که تم امسال روز جهانی زن بر برداشتن گام های بلند تری برای برابری جنسیتی تا ۲۰۳۰ تاکید دارد.بخشی از برنامه سازمان ملل متحد برای توسعه بادوام ، کوشش همه جانبه جهت اجرای شماری از تعهدات سازمان ملل متحد در برابری جنسیتی، توانمندی زنان و حقوق انسانی زنان است، که پایان تمام شکل های تبعیض علیه زنان و دختران؛حذف تمام شکل های خشونت علیه زنان و دختران؛ متوقف ساختن کارهایی به ویژه برای دختران زیانبار است، مانند ازدواج اجباری و زود رس، و ختنه زنان؛ و مسلم ساختن این که تمام دختران و پسران از آموزش دبستانی و دبیرستانی برابر برخوردار شوند، از جمله هدف های آن است.

هر جامعه ای که امیدوار است شکوفا شود، باید کار را با قدرت بخشیدن به زنان ، و برخوردار ساختن آنها از حقوقی برابر مردان آغاز کند.

در روز بین المللی زن ما بر زنان و دختران ارج می گذاریم ، و خود را به تبدیل جهان به مکانی که در آن زنان و دختران جدا یا به حاشیه کشیده نشوند و بتوانند آزادانه از قابلیت های خود بهره برداری کنند، متعهد می سازیم.

XS
SM
MD
LG