لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۰۴

خانه آزادی: زنان در خاورمیانه و شمال آفریقا ازحقوق بیشتری برخوردار می شوند


خانه آزادی: زنان در خاورمیانه و شمال آفریقا ازحقوق بیشتری برخوردار می شوند

یک گروه آمریکایی ناظر بر دمکراسی می گوید در سال های اخیر حقوق زنان در اکثر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا پیشرفت کرده است.

خانه آزادی در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد می گوید گام های مهمی برای بهبود حقوق زنان در منطقه برداشته شده است. گزارش حاکی است پیشرفت ها در ۱۵ کشور منطقه صورت گرفته است. اما وضع زنان در عراق، یمن و سرزمین های فلسطینی بدتر شده است.

خانه آزادی می گوید مهمترین پیشرفت در حقوق زنان در کویت در سال ۲۰۰۵ و زمانی که زنان حقوق سیاسی برابر با مردان به دست آوردند، اتفاق افتاد. زنان کویت اجازه یافتند رای بدهند و داوطلب احراز مقامات دولتی بشوند، و کشور نخستین اعضای زن پارلمان را در سال ۲۰۰۹ انتخاب کرد.

اما، خانه آزادی می گوید زنان در خاورمیانه و در شمال آفریقا به طور کلی نسبت به زنان در نقاط دیگر جهان از نابرابری بیشتری رنج می برند و همچنان با تبعیض روبرو هستند.

در مورد عراق، گروه خانه آزادی می گوید تاثیر مناقشه بر زنان به ویژه جدی بوده است. در آنجا خشونت بر اساس جنسیت، از جمله قتل های ناموسی، تجاوز جنسی و آدم ربایی، طی پنج سال گذشته بسیار افزایش یافته است.

خانه آزادی می گوید خاورمیانه و شمال آفریقا تنها منطقه ای در جهان نیست که در آن زنان نابرابری را تجربه می کنند. زنان در دیگر بخش های آفریقا، آمریکای لاتین، اروپا و آمریکای شمالی همچنان با موانعی که بر جنسیت استوار است، روبرو خواهند بود.

XS
SM
MD
LG