لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

ویکی لیکز بالغ بر ۴۰۰ هزار سند در باره جنگ عراق را منتشر کرد


ویکی لیکز بالغ بر ۴۰۰ هزار سند در باره جنگ عراق را منتشر کرد
ویکی لیکز بالغ بر ۴۰۰ هزار سند در باره جنگ عراق را منتشر کرد

وزارت دفاع آمریکا هشدار می دهد انتشار اسناد محرمانه که توسط وب سایت ویکی لیکز منتشر شده است جان سربازان آمریکایی و متحدان آنها را بخطر می اندازد.
سخنگوی پنتاگون در بیانیه ای می گوید اسناد جنگ عراق اطلاعات جدیدی درباره دوره زیرپوشش ارائه نمی دهد، اما اطلاعاتی را فاش می کند که می تواند سربازان آمریکایی را در برابر حملات آسیب پذیر کند.
او می گوید همانند درز اسناد قبلی در اوائل سال، دشمنان آمریکا اسناد را برای پی بردن به اقدامات و رویّه های نظامی زیرو رو خواهند کرد. او می گوید جدید ترین اسناد شامل «ملاحظات و مطالعات خام و ابتدایی» درباره حوادث، تراژیک و عادی، است ، و تمامی داستان را بیان نمی کند.
ویکی لیکز بالغ بر ۴۰۰ هزار سند در باره جنگ عراق را امروز، جمعه، منتشر کرد.
پنتاگون از سازمان های خبری درخواست کرده است اطلاعات را منتشر نکنند.
پیشتر در اوایل سال، ویکی لیکز حدود ۷۷ هزار سند محرمانه درباره جنگ در افغانستان، از جمله اسامی خبرچین های افغان را منتشر کرد.
در گزارش های خبری به نقل از یک نامه خصوصی رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا گفته می شود در حالی که درز اسناد جان افغان هایی را که به نیروهای ناتو کمک می کنند بخطر انداخت، اما به منابع یا شیوه های اطلاعاتی آمریکا آسیب نرسید. با این حال، گیتس هشدار داده است که افشای بیشتر اطلاعات می تواند صدمه عمده ای با منابع امنیتی آمریکا وارد آورد.
ویکی لیکز منبع درز استاد را معرفی نکرده است اما مقامات به یک تحلیگر اطلاعاتی ارتش آمریکا به نام برنارد منینگ مظنون هستند. او که در حال حاضر در بازداشت بسر می برد در اوایل سال جاری به اتهام درز دادن ویدیوی یک حمله هلیکوپتری آمریکا در عراق در سال ۲۰۰۷ دستگیر شد. در آن حمله دو عراقی که برای خبرگزاری رویترز کار می کردند، کشته شدند.

XS
SM
MD
LG