لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۸

فرماندار ایالت نیویورک نیز به جمع منتقدان سازمان بهداشت جهانی پیوست


اندرو کومو، فرماندار نیویورک
اندرو کومو، فرماندار نیویورک

فرماندار ایالت نیویورک روز جمعه ۲۲ فروردین به جمع دیگر سیاستمداران آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه که از واکنش سازمان بهداشت جهانی به بحران ویروس کرونای جدید انتقاد کرده‌اند، پیوست.

به گزارش نشریه هیل، اندرو کومو در یک نشست خبری در انتقاد از عملکرد این نهاد بین‌المللی در برابر شیوع بیماری کووید۱۹ گفت: «علائم هشداردهنده کجا بودند؟ چه کسی می‌بایست زنگ‌ها را به صدا در می‌آورد؟»

وی در ادامه افزود، «پرزیدنت [ترامپ] این پرسش را مطرح کرده است، و من فکر می‌کنم حق با او است. پاسخ رئیس جمهوری این است که سازمان بهداشت جهانی می‌بایست زنگ خطر را به صدا در می‌آورد.»

این سیاستمدار دموکرات با بیان این که در مقام فرماندار چندان وارد سیاست خارجی نمی‌شود، گفت می‌داند که «این پرسش به جایی است و برخی اوقات، خود پرسش از پاسخ آن مهم‌تر است.»

پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه شنبه به شدت از «سازمان بهداشت جهانی» انتقاد کرده و آن سازمان را متهم کرد بیش از حد بر چین تمرکز داشته و توصیه های بدی طی شیوع ویروس کرونا داده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «سازمان بهداشت جهانی واقعا اشتباه بزرگی کرد. [این سازمان] که بودجه اش عموما توسط ایالات متحده تامین می شود، به دلایلی بسیار چین‌محور است. ما این مساله را به دقت مد نظر قرار می دهیم. خوشبختانه من توصیه آن‌ها را مبنی بر بازگذاشتن مرزهایمان بر روی چین در همان آغاز رد کردم. چرا به ما چنین توصیه اشتباهی کردند؟»

این نهاد بهداشتی سازمان ملل متحد روز ۳۱ ژانویه به کشورها توصیه کرده بود با وجود شیوع ویروس کرونا مرزهایشان را باز بگذارند، اگر چه اشاره کرد که کشورها حق دارند برای حفاظت از شهروندان‌شان دست به اقداماتی بزنند. دولت پرزیدنت ترامپ همان روز محدودیت‌هایی را بر سفر از چین به ایالات متحده اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG