لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۵

آیا دولت ترامپ نام سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد؟


برخی رسانه های آمریکایی از جمله سی ان ان نوشته اند دولت ترامپ در راستای اعمال فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، در نظر دارد سپاه پاسداران را در فهرست گروههای تروریستی قرار دهد.

مایک پمپئو وزیر خارجه فعلی آمریکا موافق برخلاف رکس تیلرسون سلف وی، موافق این است که آمریکا سپاه را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهد. آقای تیلرسون با چنان اقدامی مخالفت می ورزید و معتقد بود پیامدهای چنان اقدامی خطرناک خواهد بود.

تیلرسون می گفت: در قرار دادن کل یک ارتش در فهرست تروریستی، خطرها و پیچیدگی هائی وجود دارد، چون اقتضاهای خاصی دارد و مستلزم عملیاتی ست که به نظر ما نه مناسب است و نه به نفع نیروهای مسلح ما.

دونالد ترامپ در ۱۸ اردیهشت ماه هنگام اعلام خروج آمریکا از برجام به یکی از وعده های انتخاباتی اش جامه عمل پوشاند. پرزیدنت ترامپ برجام را ناقص می داند و می گوید برجام نتوانسته است رفتار حکومت ایران را تغییر بدهد. همان زمان او گفته بود که درباره فعالیت های سپاه دولت او در حال بررسی است.

به نوشته تایم اسرائیل، مسئولیت سپاه پاسداران که پس از انقلاب ایجاد شد، حفظ حکومت روحانیون بود و در قانون اساسی هم از آن حمایت شده است. سپاه یک نیروی مسلح موازی ارتش منظم ایران است و در خلال جنگ ۸ ساله با عراق قدرات زیادی گرفته است.

نیروی قدس که شاخه برون مرزی سپاه است در کشورها ی خارج دست به عملیات می زند و قاسم سلیمانی فرمانده کنونی آن در عراق، لبنان و سوریه گروههای شبه نظامی طرفدار حکومت ایران ایجاد کرده و ازبشار اسد در جنگ خونین و ویرانگر ۷ ساله بشدت حمایت کرده است.

وزارت خزانه دار ی فدرال آمریکا از سال ۲۰۰۷ نیروی قدس را در فهرست گروههای تروریستی قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG