لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

اوباما در ضیافت افطار کاخ سفید هر نوع پیشداوری مذهبی را محکوم کرد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در حال گفتگو با برخی از مهمانان ضیافت افطار کاخ سفید - ۱ تیر ۱۳۹۴
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در حال گفتگو با برخی از مهمانان ضیافت افطار کاخ سفید - ۱ تیر ۱۳۹۴

رئیس جمهوری ایالات متحده که پس از یک سفر چهار روزه به ایالات کالیفرنیا در ساعات پایانی یکشنبه به شهر واشنگتن بازگشت، به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان، دوشنبه شب در کاخ سفید میزبان گروهی از مسلمانان آمریکا در مراسم افطار کاخ سفید بود.

باراک اوباما در سخنانی در این مراسم، هر نوع پیشداوری مذهبی را محکوم کرد و گفت «به عنوان آمریکایی، تاکید می‌کنیم که هیچ کس نباید به خاطر آنچه که هست، این که چه ظاهری دارد، یا چه کسی را دوست دارد و چه کسی را نیایش می‌کند، مورد حمله قرار بگیرد. ما متحد و یکپارچه در برابر این اعمال نفرت برانگیز می‌ایستیم.»

رئیس جمهوری آمریکا در حضور گروهی از نمایندگان کشورهای اسلامی و همچنین نمایندگان جامعه مسلمانان ایالات متحده، به مشکلات مسلمانان در برخی کشورهای خاور میانه که بر اثر جنگ و آشوب آواره شده‌اند نیز اشاره کرد.

سنت برگزاری ضیافت افطار در کاخ سفید را بیل کلینتون رئیس جمهوری اسبق دموکرات ایالات متحده بنیان گذاشت و جرج بوش جانشین جمهوریخواه او نیز این سنت را ادامه داد. باراک اوباما سومین رئیس جمهوری آمریکا است که هر سال در پایتخت ایالات متحده میزبان مراسم افطار می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته و به مناسبت آغاز ماه رمضان، در پیام تبریکی به مسلمانان جهان گفت «ماه رمضان زمانی است برای خانواده‌ها و گروه‌های اجتماعی که برای افطار و نماز در کنار هم باشند. امری که نماد فرهنگ غنی و متنوع جامعه مسلمانان است.»

وی در بخش دیگر از این پیام، با بیان این که رمضان زمانی روحانی برای نشان دادن شکرگزاری از رحمت خداوند است، گفت این ماه فرصتی برای مسلمانان سراسر جهان است که می‌توانند به کسانی که گرفتار جنگ، گرسنگی، فقر و بیماری هستند کمک‌رسانی کنند.

این سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده در حالی عنوان می‌شود که جنگ و درگیری در برخی از کشورهای مسلمان خاور میانه – بویژه سوریه، یمن و عراق – جان بسیاری از مردم این کشورها را گرفته و بسیاری را هم آواره و بی‌خانمان کرده است.

وزیر خارجه ایالات متحده نیز در پیامی به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان،این ماه را فرصتی مناسب برای درک مسئولیت افراد مؤمن در قبال فقرا و قربانیان جنگ در کشورهایی نظیر برمه، عراق، لیبی، نیجریه، سومالی، سوریه و یمن دانست.

جان کری در این پیام، همچنین ابراز امیدواری کرد که دولت آمریکا در ماه‌های آینده نیز در ارتباط و گفتمانی پایدار با کشورهای بزرگ اسلامی و جوامع مسلمان در داخل و خارج از کشور باقی بماند.

XS
SM
MD
LG