لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

انتصاب نماینده ویژه کاخ سفید در امور گروگان‌های آمریکایی در خارج از کشور


مراسم سوگند رابرت اوبراین به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور گروگان ها (چپ) در برابر مایک پمپئو وزیر خارجه - ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۸
مراسم سوگند رابرت اوبراین به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور گروگان ها (چپ) در برابر مایک پمپئو وزیر خارجه - ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۸

کاخ سفید روز پنجشنبه در بیانیه‌ای از انتصاب «رابرت سی. اوبراین» به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری ایالات متحده در امور مربوط به شهروندان آمریکایی که در خارج از کشور به گروگان گرفته شده‌اند خبر داد.

در این بیانیه، که توسط مشاور امنیت ملی کاخ سفید منتشر شده، با اشاره به صرف وقت فراوان در دولت دونالد ترامپ برای آزادی گروگان‌های آمریکایی، گفته می‌شود ایجاد این پست به آزادی گروگان‌ها کمک خواهد کرد.

به گفته جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، در مدت کوتاهی پس از آغاز به کار دولت پرزیدنت ترامپ ۱۷ شهروند آمریکایی که در خارج به گروگان گرفته شده یا به ناحق زندانی شده بودند آزاد شده‌اند.

وی به آزادی جاشوا هولت از ونزوئلا به عنوان آخرین نمونه اشاره کرد.

کاخ سفید می‌گوید، تمرکز «نماینده ویژه رئیس جمهوری در امور گروگان‌ها» بر رهبری تلاش‌های واشنگتن و همکاری با سایر کشورها، از طریق هماهنگی‌های دیپلماتیک، برای بازگرداندن آمریکایی‌های دربند به خانه خواهد بود.

آقای اوبراین از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ به عنوان نایب رئیس بخشی در وزارت خارجه ایالات متحده خدمت کرد است که مسئولیت همکاری با مقام‌های دولت افغانستان جهت اعمال اصلاحات قضایی در آن کشور را بر عهده دارد.

بنا بر اعلام کاخ سفید، وی از نزدیک با «شبکه ائتلاف برای آزادی گروگان‌ها» همکاری و به عنوان رابط میان آن نهاد با کاخ سفید و همچنین خانواده‌های گروگان‌ها، وظیفه هماهنگ‌ کردن اقدامات را بر عهده خواهد داشت.

علاوه بر آمریکایی‌هایی که به مقاصد مختلف به گروگان گرفته می‌شوند، واشنگتن می‌گوید برخی دولت‌ها هم با زندانی کردن شهروندان آمریکایی به بهانه‌های واهی، از آنها به عنوان اهرم فشار استفاده می‌کند و آنها را گروگان می‌خواند.

از باقر و سیامک نمازی پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، نزار زکا آمریکایی لبنانی تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، و همچنین رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، به عنوان گروگان‌های ایران یاد می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG