لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

جشن دهمین سالگرد فعالیت کارخانه ویسکی‌سازی «جرج واشنگتن»


George Washington Whiskey
George Washington Whiskey

تولید کنندگان ویسکی، کارشناسان مشهور و دوستداران این نوشیدنی الکلی در خانه جرج واشنگتن نخستین رئیس جمهوری آمریکا جمع می شوند تا دهمین سال فعالیت دوباره کارخانه ویسکی سازی او را جشن بگیرند.

این جشنواره دو روزه با حمایت انجمن تقطیرکنندگان آمریکا و در همان محل اولیه این کارخانه قدیمی در «ماونت ورنون» در ایالت ویرجینیا برگزار می شود و شامل سخنرانی، موسیقی، برنامه های تفریحی، پذیرایی و عرضه انواع و اقسام ویسکی های آمریکایی است.

جرج واشنگتن از بنیانگزاران ایالت متحده، از تولید کنندگان بزرگ این نوشیدنی الکلی بود و به پدر ویسکی آمریکا شهرت دارد، موضوعی که بسیاری از شهروندان کشور از آن مطلع نیستند.

او که در مزارع بزرگ خود تنباکو، ذرت و چاودار (گیاهی از خانواده گندمیان) می کاشت، در سال۱۷۹۷ و به پیشنهاد یکی از کارمندانش کارخانه بزرگی ساخت و به تولید ویسکی پرداخت، هر چند که براساس اسناد تاریخی جرج واشنگتن در ابتدا امید چندانی به موفقیت این طرح نداشت.

اما استفاده از شیوه های تازه ای برای تقطیر ذرت و چاودار و افزودن چاشنی های نامتعارف در فرآیند تولید، باعث شهرت این ویسکی شد و جرج واشنگتن را به بزرگترین فروشنده این مشروب الکلی در شرق آمریکا تبدیل کرد.

فعالیت این کارخانه پس از مرگ جرج واشنگتن و تا سال ۱۸۱۰ ادامه داشت تا اینکه در جریان یک حادثه غیر منتظره آتش گرفت و تعطیل شد.

اما سازمان نگهداری املاک جرج واشنگتن با کمکهای مالی اتحادیه تقطیرکنندگان و انجمن تولید کنندگان شراب، تصمیم به بازسازی این کارخانه ویسکی گرفت و این مکان تاریخی با صرف هزینه ای دو میلیون دلاری در سال ۲۰۰۷ افتتاح شد.

البته تولید کارخانه محدود است و در اصل مکانی برای جذب گردشگران است، آنها با مراجعه به این محل از مراحل مختلف تقطیر چاودار و ذرت دیدن کرده و با چگونگی تولید ویسکی و برندی آشنا می شوند.

کلیه عواید حاصل از فروش محصولات کارخانه صرف مخارج املاک جرج واشنگتن و پیشبرد برنامه های فرهنگی این مرکز می شود، ارزش یک بطری کوچک این ویسکی یکصد دلار است.

«ماوت ورنون» مزرعه و منزل مسکونی جرج واشنگتن در ایالت ویرجینیا است که به موزه بزرگی تبدیل شده و هر سال هزاران دیدار کننده از سراسر جهان دارد.

تولید ویسکی چاودار آمریکایی در دهه اخیر به طرز قابل توجهی افزایش یافته و با توجه به معافیت های مالیاتی دولت، از مهمترین نوشیدنی های الکلی صادراتی آمریکا محسوب می شود.

برگزاری این جشنواره فرصت مناسبی برای تولید کنندگان این مشروب است تا ضمن تجلیل از زحمات جرج واشنگتن پدر ویسکی آمریکا، محصولات خود را تبلیغ کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG