لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

وزارت خارجه آمریکا: رفتار بی‌رحمانه ایران با مهاجران افغانستانی هولناک است


آلیس جی‌. ولز دستیار موقت وزیر خارجه آمریکا
آلیس جی‌. ولز دستیار موقت وزیر خارجه آمریکا

آلیس جی. ولز، دستیار موقت وزیر خارجه آمریکا در امور جنوب و مركز آسيا، رفتار بی رحمانه‌ای که ایران در مورد آزار مهاجران افغانستانی به آن متهم شده است را هولناک خواند و خواستار تحقیق در مورد این اتهامات شد.

خانم ولز در پیامی در توئیتر گفت: «رفتار بی‌رحمانه با مهاجران افغانستانی و اذیت و آزار آنها، که ایران در این گزارش به آن متهم شده، هولناک است. ما از درخواست‌ها برای انجام تحقیقات کامل و جامع، حمایت می‌کنیم. کسانی که در مورد این آزارها مجرم شناخته شوند، باید پاسخگو قرار گیرند.»

مقام‌های افغانستان روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت در جستجوی ده‌ها شهروند افغانستانی بودند که گزارش شده بود مرزبانی ایران پس از شکنجه و برای اخراج‌شان، آنها را به درون یک رود مرزی انداخته‌اند.

به گزارش رویترز، مسئولان استان هرات در غرب افغانستان اعلام کردند که موفق شده‌اند پیکر دوازده تن از این مهاجران را از رود هریرود بیرون بکشند. پیکرهای هشت تن از آنها هنوز پیدا نشده است.

به نوشته رویترز، این اتفاق می‌تواند موجب بروز بحران در روابط دیپلماتیک دو همسایه شود. مقامات جمهوری اسلامی این خبر را تکذیب کرده‌اند؛ با این حال، وزارت خارجه افغانستان با اعلام آغاز تحقیقات خود، روز یکشنبه از مقامات جمهوری اسلامی خواست دربارهٔ شکنجه و غرق‌کردن مهاجران افغانستانی در مرز ایران تحقیق کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG