لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۲

قربانیان گردبادهای آمریکا دست کم ۱۴ تن دیگر افزایش یافت


در این تصویر دو تن از دانشجویان دانشگاه میسوری را در حال حمل آنچه پس از گردباد برایشان باقی مانده، مشاهده می کنید. ۲۴ مه ۲۰۱۱
در این تصویر دو تن از دانشجویان دانشگاه میسوری را در حال حمل آنچه پس از گردباد برایشان باقی مانده، مشاهده می کنید. ۲۴ مه ۲۰۱۱

دو روز پس آن که مرگبارترین گردباد ۶۰ سال اخیر آمریکا در ایالت میسوری کشته های بسیاری بر جای گذاشت ، توفان و گردبادهای شدید دیگری در نواحی مرکزی آمریکا منجر به مرگ دست کم ۱۴ تن دیگر شد.

منابع بیمارستانی می گویند تلفات اخیر انسانی بیشتر در ایالت های اوکلاهما، کانزاس و آرکانزاس رخ داده است. گفته می شود ظرف روزهای سه شنبه و چهارشنبه حداقل ۳۶ تند باد این مناطق را در نوردیده است. توفان، همراه با تگرگ هایی به اندازه توپ بیسبال، درختان را از ریشه کند ،خودروها را خرد کرد و خانه ها را درهم کوبید.

جدیدترین گردبادها از کنار شهر ویران شده جاپلین، در ایالت میسوری گذشت. شمار کشته شدگان در جاپلین که ۵۰ هزار نفرجمعیت دارد، به ۱۲۵ تن رسیده است و انتظار می رود از این رقم نیز بیشتر شود.

مقام های محلی گفته اند حدود ۱۵۰۰ نفر هنوز مفقود هستند، اما تاکید کرده اند این رقم احتمالا کسانی را که قادر نبوده اند با خانواده هایشان تماس بگیرند، شامل می شود.

در یک کنفرانس خبری، جی نیکسون فرماندار میسوری گفت مقامات پس از اتمام عملیات امداد و نجات، با روند گسترده پاکسازی شهر مواجه خواهند شد.

شمار کشته شدگان گردبادهای هفته جاری به همراه بیش از ۳۰۰ کشته گردباد های هفته های اخیر در جنوب آمریکا، مجموع تلفات را در سال جاری به بیش از ۵۰۰ تن افزایش داده است.

این رقم بیشترین تعداد جان باختگان توفان از سال ۱۹۵۳ محسوب می شود، در آن سال ۵۱۹ تن کشته شدند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا اعلام کرده است روز یکشنبه از جاپلین دیدن خواهد کرد.

آقای اوباما که روز سه شنبه در جریان دیداری از لندن سخن می گفت، قول داد دولت فدرال همه امکانات خود را برای کمک به قربانیان و بازسازی به کار گیرد. روز چهارشنبه، امداد گران به امید یافتن بازماندگان در شهر جاپلین به جستجو ادامه دادند.

XS
SM
MD
LG