لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

آمریکا می‌گوید که حمله ترکیه به سوریه، به داعش زمان و فضا برای فعالیت بیشتر می‌دهد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - بنا بر ارزیابی نگران کننده مقام های اطلاعاتی وزارت دفاع ایالات متحده، تهاجم ترکیه به شمال شرقی سوریه بر تلاش ها برای نابودی گروه داعش تاثیر منفی می گذارد.

سازمان اطلاعات وزارت دفاع آمریکا به بازرس کل وزارت دفاع گفته است که پیامد حمله ترکیه زمان و فضای لازم برای توسعه قابلیت های داعش در انجام حملات فرامرزی به منظور هدف گرفتن غرب را در اختیار این گروه قرار می دهد.

ترکیه ماه پیش در پی دستور پرزیدنت ترامپ به خروج ۵۰ نیروی ویژه آمریکایی از پاسگاه هایی در منطقه با ادعای پاکسازی منطقه مرزی از تروریست ها دست به حمله هوایی و زمینی به سوریه زد.

اما ترکیه در این عملیات به جای داعش شبه نظامیان کُرد را، که آنکارا آنها را گروه های تروریستی می داند، هدف گرفت. این نیروهای مورد حمایت آمریکا موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» بخشی از نیروهای فعال در شکست واحدها و شبکه های داعش در منطقه بوده اند.

مقام های مسئول در نتیجه این وضع نگران هستند که داعش مهلتی را که به شدت نیاز داشته به دست آورده است.

در گزارش سه ماهه بازرس کل که سه شنبه منتشر شد ذکر شده است: «در زمان تکمیل این گزارش در نیمه ماه نوامبر، روشن نیست حدودا چه تعداد از نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال شرقی سوریه همچنان درگیر عملیات ضد داعش هستند.»

گلن فاین، معاون بازرس کل به نقل از سازمان اطلاعات وزارت دفاع می افزاید: «داعش احتمالا از کاهش فشار عملیات ضد تروریسم برای بازسازی خود سوء استفاده خواهد کرد.»

سرپرست «مرکز ملی ضد تروریسم ایالات متحده» در ماه جاری گفت دست کم ۱۴ هزار جنگجوی داعش در عراق و سوریه که بخشی از ادامه شورش موجود است تحت تعقیب هستند.

در گزارش بازرس کل اشاره شده است که کمتر از ۲۰۰ زندانی داعش موفق به فرار از بازداشت نیروهای دموکراتیک سوریه شده اند، اما نتیجه گیری شده که در نتیجه حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه اوضاع متزلزل است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG