لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

آمریکا به دولت سوریه درباره عواقب استفاده از سلاح‌های شیمیایی هشدار داد


در پی انتشار گزارش‌هایی از احتمال استفاده از سلاح‌های شیمیایی، ایالات متحده درباره عواقب استفاده از سلاح‌های شیمیایی به دولت سوریه هشدار داد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای ضمن اشاره به وجود نشانه‌هایی از حمله دولت سوریه با گاز کلر در شمال غربی این کشور، اعلام کرد که ایالات متحده به دنبال جمع‌آوری اطلاعات درباره این حادثه است.

در این بیانیه اشاره شده است که در صورت استفاده حکومت بشار اسد از سلاح‌های شیمیایی «ایالات متحده و متحدانش به سرعت و به شکل مناسب، پاسخ خواهند داد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود همچنین با اشاره به تخریب تاسیسات درمانی، آموزشی، منازل مسکونی و اردوگاه‌های آوارگان در جریان حمله‌های دولت سوریه، خواهان توقف آن‌ها شد.

گروه‌های مخالف بشار اسد هفته جاری مدعی شده بودند که حکومت این کشور در جریان حمله به مواضع مخالفان در استان ادلب در روز یک‌شنبه ۱۹ مه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است.

روسیه، که از جمله حامیان بشار اسد در سوریه است، تاکنون چندبار تصمیم اعضای شورای امنیت برای تحقیق درباره حملات شیمیایی منتسب به دولت اسد در سوریه را وتو کرده و مانع تحقیق بیشتر شده است.

پیشتر و به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بر سر آنچه استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی عنوان شده است، نیروهای آمریکایی دو بار در تاریخ‌های آوریل ۲۰۱۷ و آوریل ۲۰۱۸ مواضع سوریه را بمباران کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG