لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

وزارت دفاع آمریکا ادعاها درباره «گمراه کردن تعمدی افکار عمومی» بر سر جنگ افغانستان را رد کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پنتاگون گمراه کردن تعمدی افکار عمومی درباره جنگ ۱۸ ساله در افغانستان را رد کرده است. پیشتر، واشنگتن پست مجموعه ای از اسناد دولتی را منتشر کرد که مدعی بود مقام ها بیانیه های رسمی بیش از حد خوش بینانه ای، از آن چه می دانستند نادرست است، ارائه می دادند و شواهد حاکی از عدم امکان پیروزی در جنگ افغانستان را پنهان می کردند.

سرگرد تامس کمپبل، سخنگوی پنتاگون به صدای آمریکا گفت: «وزارت دفاع هیچ قصدی برای گمراه کردن کنگره یا افکار عمومی نداشته است. اطلاعات مندرج در مصاحبه ها برای درج در گزارش های عمومی بازرس کل ویژه امور بازسازی افغانستان در اختیار او قرار گذاشته بود.»

واشنگتن پست می گوید اسناد منتشر شده حاوی بیش از ۴۰۰ مصاحبه با اعضای ارشد ارتش و دولت است که انتقادهایی بی پروا از مشکلات در افغانستان و چگونگی گرفتار شدن ایالات متحده در نزدیک به دو دهه جنگ ارائه کرده اند.

به گزارش واشنگتن پست، مقام های آمریکایی که اکثرا با پیش فرض علنی نشدن اظهاراتشان حرف زده بودند، اذعان کردند که استراتژی های نبرد پر خطا بوده و ایالات متحده صدها میلیارد دلار را در تبدیل افغانستان به کشوری باثبات و دموکراتیک تلف کرده است.

واشنگتن پست گفت این مصاحبه ها همچنین بیانگر تلاش ناموفق ایالات متحده در کاستن از فساد، ایجاد یک ارتش باکفایت در افغانستان و کاهش تجارت مواد مخدر در آن کشور است.

این روزنامه آمریکایی می گوید مصاحبه ها در تضاد با بیانیه های عمومی حاکی از پیشرفت آمریکا در افغانستان قرار دارد.

در ۱۸ سال جنگ در افغانستان حدود ۱۵۰ هزار نفر کشته شده اند. این جنگ جان بیش از ۲۴۰۰ نیروی آمریکایی را گرفته و برای واشنگتن یک هزار میلیارد دلار هزینه به همراه داشته است.

واشنگتن پست سه سال درگیر یک کشمکش حقوقی بود تا دولت را مجبور به انتشار این اطلاعات کند زیرا آن را برای افکار عمومی پر اهمیت می دانست.

آمریکا و طالبان مذاکرات صلح را پس از وقفه ای سه ماهه روز شنبه در دوحه در قطر از سر گرفتند.

XS
SM
MD
LG