لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

دولت پرزیدنت ترامپ قصد دارد با اقامت بیش از اعتبار ویزا در آمریکا برخورد کند


رئیس جمهوری آمریکا این هفته دستور انجام اقدامات جدیدی را به منظور مقابله با سوءاستفاده از ویزای آمریکا را صادر کرده است. بیشترین هدف این دستور اغلب کسانی هستند که از کشورهای آفریقایی به آمریکا آمده اند اما بعد از سررسید اعتبار ویزا، به کشور خود باز نگشته اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، دولت پرزیدنت ترامپ می گوید در سال ۲۰۱۸ ایالات متحده بیش از ۹ میلیون روادید غیرمهاجرتی صادر کرد که شامل گردشگران، دانشجویان، و کارگران موقت از سراسر جهان بود. از این میان حدود دو درصد بیش از مدت مجاز در کشور باقی ماندند.

آمریکا دو نوع ویزای مهاجرتی و غیرمهاجرتی صادر می‌کند. ویزای مهاجرتی اغلب برای افرادی است که بر اساس قانون، حق مهاجرت به آمریکا از طریق نسبت فامیلی یا وقایعی مثل ازدواج را کسب می‌کنند. ویزای غیرمهاجرتی نیز به مجموعه ای از ویزاها از جمله گردشگری، کار، تحصیل و غیره گفته می شود.

کاخ سفید دستور داده است تا وزیران خارجه و امنیت ملی ایالات متحده راه های کاهش صدور ویزای غیرمهاجرتی را ظرف مدت سه ماه شناسایی کنند.

کشورهایی که درصد بالای اقامت‌های بیش از مدت تعیین شده اتباع شان را کاهش ندهند، می توانند با شرایط سخت تری برای صدور روادید روبرو شوند. به نظر می رسد این سیاست، در راستای تلاش پرزیدنت ترامپ برای کاهش مهاجران غیرقانونی باشد.

پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی در انتخابات ۲۰۱۶ انتقاداتی را به سیستم مهاجرتی آمریکا وارد کرد. او بعد از آغاز به کار نیز در یک رشته فرمان اجرایی، صدور ویزا برای شهروندان ایران و چند کشور دیگر را لغو کرد. رئیس جمهوری آمریکا می گوید امنیت شهروندان ایالات متحده اولویت او است. ایران و دیگر کشورهای ممنوع شده، اطلاعات لازم درباره شهروندان خود که متقاضی ورود به آمریکا هستند را با ایالات متحده به اشتراک نمی گذارند.

برخی منابع خبری در آمریکا می گویند در بررسی های انجام شده برای الزام بازگشت شهروندان دیگر کشورها از آمریکا به خانه، حتی ممکن است «تعهد مالی» نیز از متقاضی ورود به آمریکا گرفته شود تا در صورت بازگشت قبل از پایان اعتبار ویزا، به او این تعهد مالی پس داده شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، در سندی که رئیس جمهور آمریکا برای صدور این دستور امضا کرده آمده است: دولت می خواهد شرایط لازم برای ورود به آمریکا را افزایش دهد و افرادی که وارد آمریکا می‌شوند مبلغی را پرداخت خواهند کرد که تنها در زمان ترک این کشور به آنها بازگردانده خواهد شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در بیانیه خود گفت: ما قوانینی داریم که برای حفظ امنیت آمریکایی‌ها و حفاظت از تمامیت نظامی که در حال حاضر میلیون‌ها نفر به خاطر آن در صف ورود به آمریکا برای دستیابی به رویای آمریکایی ایستاده‌اند، باید رعایت شوند.

گزارش مرکز مطالعات مهاجرتی می گوید از ۱۱ میلیون ساکنان غیرقانونی آمریکا، بیشترین افراد کسانی هستند که بعد از پایان ویزا در آمریکا مانده اند، نه کسانی که غیرقانونی از مرز وارد کشور شده اند.

برخی تحلیلگران می گویند استراتژی دولت این است که کشورهایی را هدف محدودیت قرار دهد که درصد بیشتری از اتباع‌شان پس از ورود به آمریکا، در زمان انقضای ویزا، آمریکا را ترک نکرده اند. بر اساس این استراتژی تعداد مهم نیست، بلکه درصد اهمیت دارد. برای مثال، اتباع کشور چاد در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۰ درصد یا ۱۴۰ نفر پس از انقضای ویزا، آمریکا را ترک نکردند.

شهروندان جیبوتی، جزایر سلیمان، اریتره، چاد، لیبریا و سومالی از جمله کشورهایی هستند که بالاترین نرخ میزان سوءاستفاده از ویزا را دارند. شهروندان ۲۰ کشور بیش از ۱۰ درصد پس از تاریخ اعتبار ویزای خود در آمریکا می‌مانند.

فعالان مهاجرتی می گویند این اقدامی «ناعادلانه» نسبت به کشورهای آفریقایی است و می تواند در دادگاه به چالش کشیده شود.

تحلیلگران می گویند ممکن است دلیل دیگری برای این رویکرد دولت وجود داشته باشد.

«ریک سو» استاد دانشگاه بوفالو می گوید: «دولت ممکن است احساس کند اینها کشورهای کوچکتری هستند و راحت تر می تواند با این مسئله مقابله کند، تا با کشورهای بزرگ‌تری مانند کانادا، مکزیک و انگلستان، که ما با بسیاری از آنها تعاملات فراوانی داریم.»

دولت پرزیدنت ترامپ می گوید مقابله با نقض مدت ویزا یکی از اولویت ها «برای محافظت از مالیات دهندگان آمریکایی» است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG