لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

به‎رغم ممنوعیت ویزا؛ وزارت خارجه آمریکا به برادر یک مرد بیمار ایرانی ویزا داد


مازیار هاشمی که به سرطان خون مبتلاست، امیدوار است با حضور برادرش، به خاطر شباهت ژنتیک، پیوند مغز استخوان او انجام شود.
مازیار هاشمی که به سرطان خون مبتلاست، امیدوار است با حضور برادرش، به خاطر شباهت ژنتیک، پیوند مغز استخوان او انجام شود.

به رغم وجود ممنوعیت صدور ویزا به خاطر دستور رئیس جمهوری ایالات متحده، وزارت خارجه آمریکا به یک مرد ایرانی که به منظور جراحی پیوند مغز استخوان به برادر بیمارش در آمریکا تقاضای ویزای سفر به آمریکارا کرده بود، روادید صادر کرد.

مازیار هاشمی که در آمریکاست به سرطان خون مبتلاست. او امیدوار است با حضور برادرش کامیار هاشمی، به خاطر شباهت ژنتیک از او پیوند استخوان دریافت کند.

کامیار هاشمی یک ماه پیش در سفارت آمریکا در ایروان ارمنستان تقاضای ویزا کرد اما درخواست او رد شد.بعد از درخواست وکیل آقای هاشمی، پنجشنبه وزارت خارجه آمریکا در یک تماس تلفنی، او را از اعطای ویزای سفر به موکلش مطلع کرد.

وزارت خارجه آمریکا از ارائه جزییات در مورد صدور این ویزا خودداری کرد.

براساس فرمان سوم مهاجرتی پرزیدنت ترامپ، شهروندان ایران و چند کشور دیگر به طور موقت از دریافت ویزای مهاجرتی و غیرمهاجرتی منع شده اند و تنها برای ویزای کار یا دانشجویی می توانند اقدام کنند. با این حال، پرزیدنت ترامپ در دستور خود، به وزارت خارجه و سفارتخانه ها اختیار داده تا پرونده های خاص را با صلاحدید امنیت ملی آمریکا مورد بررسی قرار دهند.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید کشورهای منع شده در فرمان او، با ایالات متحده برای بررسی پیشینه متقاضیان ویزا همکاری نمی کند. ایالات متحده برای هر متقاضی ویزای ورود به آمریکا از کشورهایی چون ایران، نیاز به بررسی پیشینه افراد دارد.

پرزیدنت ترامپ می گوید امنیت ملی و شهروندان آمریکا اولویت اوست.

دو فرمان اجرایی نخست پرزیدنت ترامپ در محاکم فدرال آمریکا با مشکلاتی مواجه شد اما دیوانعالی در نهایت دستور داد تا خردادماه، فرمان اجرایی سوم او می تواند اجرا شود.

متقاضیان از کشورهای ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی، چاد و کره شمالی، و برخی از مقامات ونزوئلا به آمریکا فعلا امکان دریافت ویزای مهاجرتی مانند ازدواج و غیرمهاجرتی مانند توریستی را ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG