لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۲

ویتنام کمونیست از میزبانی اجلاس آمریکا و کره شمالی چگونه نفع خواهد برد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - میزبانی نخستین اجلاس پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، برای سنگاپور مزایایی اقتصادی داشت. حدود ۲۵۰۰ ژورنالیست در سنگاپور مستقر شده بودند. به گفته نخست وزیر سنگاپور آن اجلاس چهره کشورش را در خارج ارتقاء داد.

اکنون ویتنام به عنوان میزبان دومین اجلاس رهبران آمریکا و کره شمالی در ۲۷ و ۲۸ فوریه با پیامدهای مثبت بیشتری روبرو خواهد شد.

اجلاس هانوی باعث خواهد شد کشورهای دموکراتیک و کمونیست برای سیاست خارجی چند جانبه ویتنام احترام بیشتری قائل شده و به چشم میزبان رویدادهای بزرگ بین المللی به آن کشور نگاه کنند.

کارل ثایر، استاد دانشگاه در استرالیا، می گوید: «همه طرفین مذاکرات، کره شمالی، ایالات متحده، چین و کره جنوبی به ویتنام به عنوان میزبانی بیطرف اعتماد دارند. موفقیت ویتنام تائیدی بر درستی سیاست خارجی اش در تنوع گرایی و چندجانبه گرایی در روابط خارجی و بدل شدن به دوستی قابل اتکا برای همه است.»

سرمایه گذاری خارجی مستقیم ناشی از نیروی کار ارزان باعث شده نرخ رشد اقتصادی ویتنام از سال ۲۰۱۲ به این سو به ۶ تا ۷ درصد برسد. سرمایه گذاری خارجی ثبت شده تنها در ماه گذشته در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل رشدی ۲۷.۴ درصدی را نشان می دهد. ویتنام ماه گذشته به توافق تجارت آزاد موسوم به «مشارکت جامع و پیشرو فرا اقیانوسیه» پیوست که ۱۳.۵ درصد اقتصاد جهان را در خود جای داده است.

ایالات متحده ۱۹ سال ویتنام را تحت تحریم های تجاری قرار داده بود.

راجیو بیسواز، اقتصاددان ارشد آسیا-اقیانوسیه در موسسه «آی اچ اس»، می گوید روابط آمریکا و ویتنام به سطح تازه و بالاتری ارتقاء می یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG