لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۱

پرزیدنت اوباما در ویتنام


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سفر به ویتنام، پیشرفت های مهمی را که در سال های اخیر در مناسبات دو کشور صورت گرفته است برجسته ساخت و حوزه هایی را که ما امیدوار هستیم مشارکت دو جانبه در آینده را عمیق تر سازد تشریح کرد – از جمله تجارت و سرمایه گذاری، همکاری امنیتی، مبادلات مردمی، و مسائل جهانی ماند تغییرات اقلیمی و بهداشت.

پرزیدنت اوباما پیوندهای اقتصادی نیرومند دو کشور، با بیش از ۴۵ میلیارد دلار تجارت دو جانبه و رشد سرمایه گذاری، شامل یک معامله ۱۲ میلیارد دلاری بین بوئینگ و ویت جت را یاد آور شد. او همچنین تعهد امریکا به تصویب پیمان مشارکت ترانس- پاسیفیک را تکرار کرد و بر اهمیت اجرای کامل تعهداتی که ویتنام بر اساس توافق تجارتی بر عهده گرفته است، از جمله حقوق کارگران، تاکید کرد.

افزون بر این، پرزیدنت اوباما لغو تسلیحاتی دیرینه علیه ویتنامرا اعلام کرد،که یک علامت جنگ سرد را حذف می کند و دسترسی کشور به تجهیزاتی را که برای دفاع خود نیاز دارد، مسلم می سازد. این تغییر همچنین بر تعهد امریکا به عادی سازی کامل مناسبات با ویتنام تاکید می گذارد.

و در زمانی که تنش در دریای چین جنوبی بالا است، ایالات متحده از حل صلحجویانه اختلافات ، از جمله از طریق داوری بر اساس قوانین بین المللی حمایت خواهد کرد. پرزیدنت اوباما گفت "ملت ها مستقل هستند، مهم نیست چه اندازه کوچک یا بزرگ باشند، به استقلال و حاکمیت آنها باید احترام گذاشته شود، و سرزمین آنها نباید مورد تجاوز قرار گیرد."

رئیس جمهوری تاکید کردادامه پیشرفت در حقوق بشر و اصلاحات قضایی برای رسیدن مناسبات آمریکا و ویتنام به قابلیت کامل خود اساسی است، و افزود: "امید من این است که دولت ویتنام آنچه را ما و بسیاری از کشورها در اطراف جهان تشخیص داده اند درک کند که اگر شما از قابلیت های کامل مردم خود استفاده نکنید، کامیابی در اقتصاد مدرن بسیار دشوار خواهد بود."

پرزیدنت اوباما با اعضای جامعه مدنی ویتنام ملاقات کرد، هرچند متاسفانه از حضور برخی از آنها در جلسه جلوگیری شد.

آقای اوباما اهمیت آزادی مذهبی را تکرار کرد و گفت امیدوار است مشارکت آمریکا – ویتنام ، که در دوستی و آرمان مشترک ملت های ما ریشه دارد، پیش برود.

XS
SM
MD
LG