لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

کلینتون بهبود وضع حقوق بشر در ویتنام را خواستار شد


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه ویتنام را برای بهبود وضعیت حقوق بشر زیر فشار گذاشت، در همین حال متعهد شد که آمریکا به کمک به آن کشور در مقابله با پیامدهای ناشی از «ماده نارنجی» کمک کند.

کلینتون روز پنجشنبه برای شرکت در رویدادهایی به مناسبت پانزدهمین سالگرد برقراری مناسبات رسمی بین دو کشور وارد هانوی شد.

کلینتون که در کنفرانس خبری مشترکی با همتای ویتنامی خود سخن می گفت، اظهار داشت ویتنام «در مسیر تبدیل شدن به ملتی بزرگ با قابلیت های نامحدود» حرکت می کند.

اما او، زیر فشار گروه های طرفدار حقوق بشر و قانون گزاران آمریکا، از «دستگیری و محکومیت مردم به دلیل نارضایتی صلحجویانه، حمله به گروه های مذهبی و محدود ساختن آزادی اینترنت» در ویتنام، ابراز نگرانی کرد.

هیلاری کلینتون همچنین تعهد کرد بر تلاش های آمریکا برای کمک به ویتنام در پاک کردن «ماده نارنجی» بیافزاید. سربازان آمریکایی در جریان جنگ ویتنام برای پاک کردن زمین ها از این ماده استفاده می کردند.

ارتش آمریکا در فاصله ۱۹۶۲ و ۱۹۷۱، حدود ۱۱ میلیون گالن ماده از بین بردن علف ها و گیاهان را در بخش های بزرگی از ویتنام جنوبی پاشید. دیوکسین، ماده شیمیایی سمی که در«ماده نارنجی» به کار می رود، به سرطان، نقص نوزادان، و بیماری های دیگر ارتباط داده شده است.

ویتنام می گوید بالغ بر ۳ میلیون نفر از شهروندان از پیامدهای این ماده رنج می برند. یک هیات مشترک آمریکا و ویتنام، از واشنگتن خواسته است برای عملیات پاکسازی هر سال ۳۰ میلیون دلار برای مدت ۱۰ سال به ویتنام بپردازد.

XS
SM
MD
LG