لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

دیدگاه| ارج نهادن به سربازان قدیمی در روز بزرگداشت سربازان جنگ


Wilkie Veterans Day
Wilkie Veterans Day

یادداشتی در واشنگتن تایمز از اسکات اس پاول، پژوهشگر ارشد در «انستیتو دیسکاوری» در سیاتل و فرزند جروم پاول افسر ۹۵ ساله جنگ دوم جهانی

«روز بزرگداشت سربازان قدیم جنگ» ریشه در پایان جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۸ دارد. جنگی هولناک که «جنگ بزرگ» یا «جنگ پایان بخش تمام جنگ ها» توصیف شد. ایالات متحده در پیروزی نهایی قدرت های متفق نقشی تعیین کننده ایفا کرد.

این روز ابتدا به عنوان «روز بزگداشت ترک مخاصمه» شناخته می شد، زیرا در ۱۱ نوامبر کشورهای متفق و آلمان بر سر توقف کامل تخاصم موافقت کردند. این ترک مخاصمه، پس از کشته شدن حدود ۲۰ میلیون نفر از هر دو طرف جنگ، در یازدهمین ساعت یازدهمین روز از یازدهمین ماه سال ۱۹۱۸ به اجرا گذاشته شد.

هفت ماه بعد، با امضای «پیمان ورسای» در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۹ جنگ جهانی اول رسما پایان یافت. با این وجود، روز ترک مخاصمه در ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ در اذهان عمومی به عنوان پایان جنگ بزرگ حک شده بود.

در ۱۳ ماه مه ۱۹۳۸، کنگره آمریکا با تصویب قانونی «روز ترک مخاصمه» را به عنوان «روزی مختص صلح جهانی» تعطیل فدرال اعلام کرد. جالب است که دو ماه پیش از آن، آلمان دوره هیتلر تمام اتریش را به خاک خود اضافه کرده و طرح جنگ برای اشغال «چک اسلواکی» را ارائه داده بود. از این رو تعطیلاتی که به احترام به سربازان «جنگ جهانی اول» تخصیص داده شد، در زمانی رسمیت یافت که «جنگ جهانی دوم» در شرف وقوع بود.

«جنگ جهانی دوم» با ۴۰۵۴۰۰ کشته برای ایالات متحده چهار برابر پر هزینه تر از «جنگ جهانی اول» با ۱۱۶۵۱۶ کشته بود. در نهایت پس از «جنگ جهانی دوم» و «جنگ کره»، پرزیدنت آیزنهاور نام این تعطیلات را به «روز بزرگداشت سربازان قدیمی» تغییر داد تا ۱۱ نوامبر روز ارج نهادن به سربازان تمام جنگ ها باشد.

با گذشت زمان «روز بزرگداشت سربازان جنگ» به یکی از میهن پرستانه ترین تعطیلات آمریکا تبدیل و سراسر کشور صحنه رژه سربازان قدیمی با پرچم های قرمز، سفید و آبی شد.

سربازان قدیم جنگ با ۳۰ درصد نرخ مشارکت در انتخابات آمریکا همواره بالای دیگر اقشار با نرخ مشارکت ۱۶ درصد قرار داشته اند.

اهمیت سیاسی این گروه اجتماعی با گذشت زمان بیشتر شد. در مارس ۱۹۸۹، پرزیدنت ریگان «اداره امور سربازان قدیمی جنگ» را به وزارتخانه ای در کابینه ارتقاء داد. دونالد ترامپ اصلاحات در این وزارتخانه را به یکی از سیاست های کلیدی برنامه کاری اش تبدیل کرد و با تصویب قوانینی به آن ها امکان دریافت کمک های درمانی خارج از سیستم درمانی «وزارت سربازان قدیمی جنگ» را داد.

ارتش آمریکا هرگز مخاصمات بزرگ را شروع نکرده و اغلب پاسخ دهنده ای بی میل بوده است. این امر در مورد هر دو جنگ جهانی اول و دوم و جنگ های متعاقب آن در کره، ویتنام، عراق و افغانستان صدق می کند. ایالات متحده همواره برای آزادی و در برابر تخاصم و استبداد ایستاده است.

در تمام جنگ های خارجی که آمریکا در آن ها درگیر بوده است، جنگ جهانی دوم با ۱۶ میلیون سرباز زیر پرچم بزرگترین حضور نیروهای آمریکا در یک جنگ بوده است. امروز، تنها حدود ۲ درصد از آن سربازان به عنوان نمایندگان «عالی ترین نسل» زنده اند.

جهان چون گذشته در اثر بدرفتاری ها ناآرام است. بیایید امیدوار باشیم که این نسل و نسل های آتی هرگز این نقل قول تامس جفرسون را فراموش نخواهند کرد: «بهای آزادی هوشیاری ابدی و تمایل به اقدام در دفاع از آن است.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG