لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

روز ارج گذاری بر کهنه سربازان


در گرماگرم جنگ داخلی آمریکا، آبراهام لینکلن رئیس جمهوری آمریکا در نطق مشهور خود در گتیزبرگ از هموطنانش خواست مسلم سازند آزادی «از روی زمین محو نخواهد شد». کلمات او طی سالها الهام بخش بسیاری بوده است، از جمله میلیون ها نفر در نیروهای مسلح آمریکا که برای حفط نه تنها آزادی آمریکا، بلکه آزادی ملت های دیگر جنگیدند.

امروز، روز یادبود سربازان قدیمی، آمریکا به این مردان و زنان، و ارزش های وظیفه و فداکاری که آنها نمایندگی می کنند، ارج می نهد. آنان، تا مدت ها پس از آن که از اونیفورم های نظامی بیرون بیایند، نماد آنچه به معنای شهروند یک سرزمین آزاد است خواهند بود.

ریشه روز یادبود سربازان قدیمی که هر سال در ۱۱ نوامبر برگزار می شود، به ترک مخاصمه ای که به جنگ جهانی اول در ۱۹۱۸ پایان داد باز می گردد. آن نبرد - در آسیا، آفریقا، جزایر پراکنده در اقیانوس آرام و آبهای نزدیک آمریکای جنوبی، و نیز در رزمگاه های اروپا – «جنگ برای پایان دادن به تمام جنگ ها» دیده شد. اما جنگ های دیگری روی داد، و در ۱۹۵۴ دوایت آیزنهاور روز یاد بود سربازان قدیمی را گسترش داد تا بر تمام سربازانی که در جنگ و صلح خدمت کرده اند ارج گذاشته شود.

دولت آمریکا به این کوشش ادامه می دهد، با برنامه ای برای کمک به سربازانی که ارتش را ترک می کنند در یافتن شغل و تسهیل انتقال به زندگی عیر نظامی. باراک اوباما رئیس جمهوری گفت «ارج نهادن بر سربازان قدیمی به این معنا است که ما آنچه را در توان داریم برای کمک به آنها در پیدا کردن شغل وقتی به کشور باز می گردند انجام دهیم تا هرگز احساس نکنند رویای آمریکا که برای دفاع از آن جنگیدند از دسترسی آنها و خانواده هایشان خارج است.»

با این حال، روز سربازان قدیمی فقط درباره جنگ نیست. یادبود پیروزی یا شکست در رزمگاه نیست، پیشبرد جاه طلبی های سیاسی یا سرزمینی را جشن نمی گیرد. روز یادآوری و بازتاب دادن روزهای مشابه در بریتانیا، کانادا، آفریقای جنوبی و ملت های دیگری است که بر سربازان قدیمی بخاطر خدمات و فداکاری هایشان ارج می گذارد.
XS
SM
MD
LG