لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

وزیر خارجه آمریکا از روسیه و کوبا برای حمایت از دولت «غیرقانونی» مادورو انتقاد کرد


وزیر خارجه آمریکا از روسیه و کوبا برای ادامه حمایت‌شان از دولت غیرقانونی ونزوئلا انتقاد کرد.

به گزارش رویترز، مایک پمپئو دوشنبه غروب در جمع خبرنگاران در وزارت خارجه گفت شرکت روس‌نفت ‌(شرکت نفت و گاز روسیه) همچنان با تمرد از تحریم‌های ایالات متحده، از شرکت دولتی نفت ونزوئلا را می‌خرد و به دولت نیکلاس مادورو کمک می کند.

آقای پمپئو همچنین گفت دولت کوبا با اعزام نیروی نظامی به مادورو کمک می کند.

وی افزود: هیچ کشوری به اندازه رژیم کمونیست کوبا در هاوانا مسبب مرگ و بدبختی های روزانه مردم در ونزوئلا نشده است، که این شامل نظامیان و خانواده های آنان هم می شود. کوبا قدرت واقعی امپریالیستی در ونزوئلا است و جنایات رژیم مادورو در پناه حمایت های کوبا انجام می شود.

وزیر خارجه آمریکا افزود: آمریکا و ۵۳ کشور جهان، دور دوم ریاست جمهوری نیکلاس مادورو در ونزوئلا را نامشروع اعلام کرده اند و با وجود عمیق تر شدن هرج و مرج سیاسی و گسترش ابعاد بحران اقتصادی در ونزوئلا، هنوز کشورهائی مانند روسیه، چین، ایران و ترکیه از آقای مادورو حمایت می کنند.

وی افزود: روسیه نیز ایجادگر این بحران بوده، و بنا به دلائل مختص به خود، با آمال و آرزوهای مشروع مردم مخالفت می کند. مسکو با وتوی خود مانع صدور قطعنامه در شورای امنیت شد و مثل کوبا به حمایت از رژیم مادورو و نادیده گرفتن مشروعیت دموکراتیک خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت ونزوئلا ادامه می دهد.

آقای پمپئو در بخش پایانی این گفتگو تاکید کرد: آمریکا در این هفته باقیمانده کارکنان سفارت خود در ونزوئلا را از آن کشور خارج می کند. این تصمیم نمایانگر وخامت اوضاع در ونزوئلا است، و نشان می دهد حضور کادر دیپلماتیک در آن سفارتخانه به صورت مانعی برای پیشبرد سیاست خارجی امریکا درآمده است.

خوان گوایدو، رئيس پارلمان ونزوئلا، روز سوم بهمن ماه ضمن نامشروع اعلام کردن دولت نیکلاس مادورو، خود را «رئیس‌جمهوری موقت» ونزوئلا خواند.

ایالات متحده نخستین کشوری بود که او را به رسمیت شناخت.

پس از آن بیش از پنجاه کشور، از جمله کشورهای اروپایی و بخشی از کشورهای آمریکای لاتین، از گوایدو حمایت کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG