لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۴

تحریم های نفتی چه تاثیری بر ونزوئلا می گذارد؟


بخش انگلیسی صدای آمریکا - تقریبا تمام درآمد ونزوئلا از فروش نفت حاصل می شود و ایالات متحده بزرگترین وارد کننده نفت خام ونزوئلا است.

اما با تحریم های وضع شده علیه شرکت ملی نفت ونزوئلا موسوم به «پ د وی سا»، دولت نیکلاس مادورو از این جریان سرمایه نفعی نخواهد برد.

دولت ایالات متحده برای ادامه فعالیت شرکت آمریکایی پالایش فرآورده های نفتی «سیتگو»، شرکت تابعه «پ د وی سا»، در ونزوئلا مجوز صادر کرده است. اما پول حاصل از صادرات به دست دولت مادورو نخواهد رسید و در حساب هایی در اختیار خوان گوایدو، رهبر مخالفان، قرار می گیرد که از سوی واشنگتن و حدود ۵۰ کشور دیگر به عنوان رئیس جمهوری دوره گذار به رسمیت شناخته شده است.

مقام های دولت ترامپ می گویند این تحریم ها برای دولت مادورو به معنای از دست دادن ۱۱ میلیارد دلار درآمد نفتی است. این مجازات ها بر تولید نفت آن کشور هم تاثیر می گذارد، زیرا ونزوئلا قادر نخواهد بود از آمریکا نفت خام سبک برای مخلوط کردن با نفت خام سنگین اش خریداری کند. بدون نفت سبک، نفت خام امکان حرکت در لوله های نفتی را ندارد.

آمریکا با این فشارهای سنگین می کوشد مادورو را برای کناره گیری تحت فشار بگذارد.

گوستاوو مارکانو، یکی از اعضای کمیسیون دیپلماتیک دولت انتقالی، به صدای آمریکا گفت این تدابیر واکنشی به درخوات مردم ونزوئلا است تا رژیمی که از منابع اش برای «فعالیت های تبهکارانه» استفاده می کند دیگر قادر به ادامه این اقدامات نباشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG