لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۸

آسوشیتدپرس: ایالات متحده با رهبر حزب حاکم ونزوئلا تماس‌هایی داشته است


ایالات متحده به شکل مخفیانه با دیوسدادو کابیو، رهبر حزب حاکم ونزوئلا و از افراد نزدیک به نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور، تماس گرفته است.

آسوشیتدپرس به نقل از «یک مقام ارشد دولت ترامپ» - بدون ذکر نام - نوشت کابیو ماه گذشته در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، با فردی که در تماس نزدیک با دولت فعلی آمریکا است، دیدار کرده است. گفته می‌شود قرار است دیدار دومی هم انجام شود، اما هنوز این اتفاق رخ نداده است.

از کابیو به عنوان قدرتمندترین مرد ونزوئلا پس از مادورو یاد می‌شود.

به نوشته آسوشیتدپرس، این دیدار در حالی انجام شده است که مقام‌های بلندپایه دولت مادورو و متحدان نزدیک او، به دنبال تضمین‌هایی هستند که در صورت برکناری مادورو، محاکمه نخواهند شد.

کابیوی ۵۶ ساله از قدرتمندترین سیاست‌مداران ونزوئلا است و حوزه نفوذ خود را در دولت و نیروهای امنیتی گسترش داده است. او از سوی ایالات متحده به فساد گستره، قاچاق مواد مخدر و حتی تهدید به مرگ یک سناتور آمریکایی متهم است.

منبع آسوشیتدپرس گفته است که تماس‌های مشابهی با دیگر مقام‌های بلندپایه ونزوئلا گرفته شده است. ایالات متحده مایل است در جریان خواسته‌های آنان برای برکناری مادورو و انتقال قدرت قرار گیرد.

ونزوئلا در سال‌های اخیر با بحران‌های اقتصادی مختلف مواجه بوده و از زمستان گذشته بحران سیاسی هم در این کشور اوج گرفته است.

خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا زمستان سال گذشته ضمن اعلام غیرقانونی بودن انتخابات برگزار شده در این کشور، براساس یک ماده قانون اساسی این کشور، خود را به عنوان رئيس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد.

ایالات متحده و بیش از ۵۰ کشور جهان، از جمله اتحادیه اروپا و برخی کشورهای آمریکای لاتین، ریاست جمهوری موقت گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

در مقابل کشورهایی چون روسیه، کره شمالی، روسیه و ایران از حامیان نیکلاس مادورو هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG